جزیره زباله دانی در یک جای رویایی

جزیره زباله دانی در یک جای رویایی

جزایر استوایی و خارق العاده‌ی مالدیو واقع شده در جنوب غربی هند را به سواحل ماسه ای و آب‌های فیروزه ای آن می‌شناسند، اما تعداد کمی از آن روی آلوده‌ی آن خبر دارند. تنها چند مایل دورتر از Male (پایتخت مالدیو) که یکی از پرجمعیت‌ترین جزایر کره‌ی زمین است، جزیره‌ی تیلافوشی یعنی محل دفن زباله‌های شهری مالدیو قرار گرفته است. اما تیلافوشی همیشه یک جزیره‌ی زباله دانی نبوده، در حقیقت تیلافوشی حتی یک جزیره نیز نبوده است.
25 سال قبل، تلافوشی یک تالاب بکر بود. در دسامبر 1991، تصمیمی مبنی برای استفاده از این تالاب به عنوان محل دفن زباله‌های تولید شده ناشی از صنعت توریسم گرفته شد. در عرض یک ماه زباله‌ها به این جزیره انتقال پیدا کردند. چاله‌های بزرگی در دل ماسه کنده شدند و زباله‌های رسیده از ماله و سایر جزایر قابل سکونت مالدیو داخل این چاله‌ها ریخته شده و سپس با یک لایه نخاله‌های ساختمانی پوشانده شدند و در نهایت هم سطح ماسه‌های سفید گشتند.
همزمان با بزرگ شدن این جزیره، دولت زمین‌های آن را به صنایعی همچون ساخت قایق، بسته بندی سیمان و سایر کاربری‌های انبارداری بزرگ مقیاس اختصاص داد. امروز، بیش از سی کارخانه، یک مسجد و خانه‌های حدود 150 مهاجر بنگلادشی در این جزیره واقع شده اند. مهاجرانی که هر روز حدود 330 تن زباله‌ی رسیده به این جزیره را غربال می‌کنند. آنقدر زباله به این جزیره سرازیر می‌شود که مساحت آن هر روز یک متر مربع افزایش می‌یابد.
برخی از این زباله‌ها امروز با جریان‌های اقیانوسی حرکت کرده و باعث آلودگی سواحل ماله و نقاط غواصی اطراف آن شده اند. طرفداران محیط زیست در این مسئله قایقرانان را نیز دخیل می‌دانند چرا که به طور مستقیم زباله‌های خود را داخل تالاب تخلیه می‌کنند زیرا تخلیه اصولی و مناسب زمان بر است و می‌تواند تا 7 ساعت طول بکشد.
زباله‌های این منطقه آنقدر مسئله ساز شده اند که یکبار در سال 2011 تخلیه‌ی زباله در این جزیره ممنوع اعلام شد. هم اکنون بخش هایی از این زباله‌ها به هند صادر می‌شوند تا در آنجا مورد بازیافت قرار بگیرند.
جزیره زباله دانی در یک جای رویایی
جزیره زباله دانی در یک جای رویایی
جزیره زباله دانی در یک جای رویایی
جزیره زباله دانی در یک جای رویایی
جزیره زباله دانی در یک جای رویایی

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]