جزیره‌ی مرجانی ماتاویا

جزیره‌ی مرجانی ماتاویا

ماتاویا Matavia یک جزیره‌ی مرجانی در مجمع الجزایر توآموتو Tuamotu، در پولینزی فرانسه است که در 311 کیلومتری شمال جزیره‌ی تاهیتی واقع شده است. این جزیره‌ی حلقه ای شکل در لبه‌ی یک مخروط آتشفشانی فرو رفته در آب قرار گرفته که پس از فرسایش در زیر سطح دریا غرق شده است. با گذشت زمان صخره‌های مرجانی در عمقی کم در اطراف مخروط شکل گرفتند در حالیکه دهانه‌ی آتشفشان تبدیل به یک تالاب شد.
یکی از ویژگی‌های قابل توجه ماتاویا، شبکه‌ی از خط الراس در تالاب مرکزی است که در تصاویر ماهواره ای و عکس هایی که از بالا گرفته می‌شوند به رنگ سفید رویت می‌گردند. این خط الراس‌ها توسط صخره‌های مرجانی فرسایش یافته ایجاد شده اند که به شکل ساختارهای سنگی خطی با عرض 50 تا 300 متر هستند. این ساختار مشبک کندویی در حدود 70 استخر کم عمق را در درون تالاب شکل داده که عمق متوسط آنها حدود 8 متر می‌باشد. این خط الراس‌ها نیز در حدود یک متر پایین‌تر از سطح آب قرار گرفته اند. عمق‌های متنوع این حوضچه‌ها و آب شفاف آنها به این تالاب ظاهری سبز-آبی داده که از بالا زیبایی آن چند برابر می‌شود.
جزیره‌ی مرجانی ماتاویا قابل سکونت است. در این جزیره دهکده‌ی کوچکی به نام پاهوآ Pahua وجود دارد که در اطراف شاخه‌ی باریکی که تالاب را به دریا متصل می‌کند قرار گرفته است. این گذر باریک 110 متر طول و تنها چند فوت عمق دارد و به همین دلیل قابل کشتیرانی نیست. خاکریزی بتنی که دو نیمه‌ی دهکده را به هم متصل می‌کند، طولانی‌ترین پل موجود در پولینزی فرانسه است. لازم به ذکر است که بیشتر بخش‌های این جزیره‌ی مرجانی که طولی 10 کیلومتری دارد با جنگل پوشیده شده اند.
گذشته از این گذر، تعداد دیگری معابر باریک در قسمت مرکزی به سمت جنوب جزیره قرار گرفته اند. نام این جزیره نیز در حقیقت از همین کانال‌ها آمده است. ماتاویا به معنی «9 چشم» است که به 9 کانال آن اشاره دارد. در این تالاب همچنین جزایر کوچکی قرار گرفته اند که به عنوان پناهگاه و زمینه‌ی تولیدمثل پرندگان نادر دریایی به شمار می‌روند.
ماتاویا شامل ذخایر غنی فسفات است، اما مردم محلی و فعالان محیط زیست تا به امروز با موفقیت معدنچیان را از این منطقه دور نگه داشته اند. بهره برداری از ذخایر مشابه فسفات در نائورو Nauru، جزیره ای در میکرونزی، باعث شد که از جزیره خرابه ای غیر قابل سکونت باقی بماند. ساکنان ماتاویا نمی‌خواهند که تقدیر شوم مشابهی بر سر بهشت آنها بیاید. برعکس اقتصاد آنها بیشتر بر پایه‌ی وانیل، کشت نارگیل، ماهیگیری و گردشگری است.
جزیره‌ی مرجانی ماتاویا
جزیره‌ی مرجانی ماتاویا
جزیره‌ی مرجانی ماتاویا
جزیره‌ی مرجانی ماتاویا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]