دریاچه دو اقیانوسی !

دریاچه دو اقیانوسی !

دریاچه‌ی ایسا در 8 کیلومتری شرق Old Faithful Area و در پارک ملی Yellowstone واقع شده است. در مسیر رسیدن به چشمه‌های آبفشان، می‌توانید روی لبه‌ی باریکی ایستاده و به نیلوفرهای آبی و الوارهای فرو افتاده در آب نگاه کنید. در کنار دریاچه یک علامت تقسیم قاره ای قرار گرفته و راجع به آن و دریاچه‌ی ایسا توضیح داده شده است.
«تقسیم قاره ای» تقسیمی جغرافیایی روی یک قاره است که معمولا به شکل خط الراس کوه اتفاق می‌افتد بدین صورت که رودخانه‌ها و دریاچه‌های یک طرف تقسیم بندی به یک دریا یا اقیانوس و آنها که در سمت دیگر قرار گرفته اند به دریا یا اقیانوس دیگری می‌ریزند. دریاچه‌ی ایسا بین تقسیم قاره ای آمریکای شمالی واقع شده و در حوضه‌ی بالایی دو مورد از گسترده‌ترین سیستم‌های دریناژ آمریکا یعنی رودخانه‌های اسنیک و کلمبیا و رودخانه‌های میسوری و می‌سی سی پی قرار گرفته است.
این دریاچه دو مجرای خروجی دارد. خروجی قسمت شرقی دریاچه به رودخانه‌های اسنیک و کلمبیا وارد شده؛ پس از آن از طریق رودخانه‌ی لوئیس به اقیانوس آرام می‌ریزد. خروجی قسمت غربی، رودخانه‌ی فایرهول را در مسیر رسیدن به رودخانه‌های میسوری و می‌سی سی پی تغذیه می‌کند و در نهایت نیز به خلیج مکزیک و اقیانوس اطلس می‌ریزد.
با توجه به آنچه گفته شد، دریاچه‌ی ایسا تنها دریاچه‌ی طبیعی در جهان است که به اقیانوس‌های متفاوتی می‌ریزد؛ به همین دلیل نیز با نام دریاچه‌ی دو اقیانوسی شناخته می‌شود.
جالب است بدانید که دریاچه‌ی ایسا هیچ ورودی ندارد و به طور کامل از برف آب شده تغذیه می‌شود.
دریاچه دو اقیانوسی !
دریاچه دو اقیانوسی !
دریاچه دو اقیانوسی !
دریاچه دو اقیانوسی !
دریاچه دو اقیانوسی !

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]