قصری شگفت انگیز در مراکش

قصری شگفت انگیز در مراکش

«ایت بن حدو» Ait-Ben-Haddou در دامنه‌های جنوبی کوه‌های بلند اطلس واقع شده و یکی از شگفت انگیزترین مناظر دست ساز بشری می‌باشد که در راستای دره ای در بیابان صخره ای مراکش واقع شده است. این شهر را به خاطر قصبه‌های آن Kasba (ساختمان‌های بلند) می‌شناسند که در کنار هم و پشت دیوارهای دفاعی شهر قرار گرفته و توسط برج هایی در گوشه‌ها تقویت گشته اند. چنین شهری با نام ksar (قصر) یا شهر مستحکم شناخته می‌شود. «ایت بن حدو» یکی از بهترین نمونه‌های قصر در معماری جنوب مراکش است.
زمینه‌ی بیابانی و چشمگیر «ایت بن حدو» از دید غربی‌ها نیز پنهان نمانده است. این سایت میراث فرهنگی و جهانی یونسکو به عنوان پس زمینه در بسیاری از فیلم‌های هالیوودی مانند Lawrence of Arabia، The Last Temptation of Christ، Gladiator، Alexander و همین طور اخیرا در سریال تلویزیونی «بازی تاج وتخت» مورد استفاده قرار گرفته است.
بنابر باور افراد محلی، «ایت بن حدو» در سال 757 پس از میلاد توسط بن حدو پایه گذاری شده، کسی که سنگ قبر او جایی پشت دیوارهای این شهر خفته است. هرچند، هیچ کدام از ساخت و سازهای شهر به قبل از قرن هفدهم میلادی باز نمی‌گردند (گرچه رد ساختار و تکنیک‌های مورد استفاده در آنها را می‌توان تا دوران‌های بسیار اولیه جست و جو نمود). این شهر در اصل در کنار یک مسیر بازرگانی بسیار مهم واقع شده بوده که ساحارا را به مراکش متصل می‌کرده است. از آنجا که تا قرن 16ام میلادی تجارت در این مسیر کاهش یافته، این شهر کم کم از رونق افتاده و اهمیت خود را از دست داده است. امروز بیشتر ساکنان اصلی شهر به آن طرف رودخانه و یک روستای مدرن‌تر مهاجرت نموده اند که به جاده نیز نزدیک‌تر است.
سال 1962 و هنگام فیلمبرداری فیلم Lawrence of Arabia در «ایت بن حدو» کارگردان دیوید لین بسیاری از خانه‌های در حال فروپاشی قصر را مرمت نمود. بعدها پس از به رسمیت شناخته شدن این مکان توسط یونسکو در سال 1987، بازسازی‌های دیگری صورت گرفت که حداقل بخش‌های جلویی شهر در وضعیت خوبی ظاهر شوند، البته ساختمان‌های واقع شده در قسمت پشتی همچنان احتیاج به توجه شدید دارند.
قصری شگفت انگیز در مراکش
قصری شگفت انگیز در مراکش
قصری شگفت انگیز در مراکش

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]