همه چیز درباره چیچن ایتزا

همه چیز درباره چیچن ایتزا

چیچن ایتزا (Chichen Itza)، هرم‌های باستانی ای در کشور مکزیک هستند که از تمدن قوم مایا بر جای مانده اند. چیچن ایتزا به دلیل ساختار فوق العاده حیرت انگیزی که دارد در سال ۲۰۰۷، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه‌ی مدرن جهان، ثبت شد. اما واقعا مایاها در ان دوران چگونه قادر به ساخت این اهرام بوده اند؟
چیچن ایتزا، آثار باستانی و کهن قوم باهوش مایا بوده اند که از ان تمدن تا به امروز به خوبی بر جای مانده است. کلمه چیچن به معنای «در کنار دهانه‌ی چاه» و ایتزا هم به معنای جادو و یا جادویی است. طبق چیزی که دانشمندان از یافته‌های خود متوجه شده اند، از این هرم‌های عظیم برای اهدا کردن قربانی‌ها به خدای باران مایا‌ها به نام «چاک» استفاده می‌شده است و دلیل این ادعا هم، وجود شواهدی از اجساد انسان‌های قربانی شده در این هرم است. این هرم‌ها هر ساله هزاران و میلیون نفر را از سراسر دنیا را به سوی خود می‌کشانند.
در این هرم، آثاری که به سال اول تا ۲۵۰ میلادی بر می‌گردد، پیدا شده است اما این احتمال هم وجود دارد که این مجموعه‌ها در ابتدا به عنوان محل زندگی مایا کاربری داشته اند.
در محوطه‌ی چیچن ایتزا، چندین ساختمان سنگی وجود دارد که در زمان‌های قبل از آنها به عنوان قصر، حمام، مغازه و… استفاده می‌شده است که مطرح‌ترین این بخش‌ها شامل: قلعه‌ی El Castillo (هرمی پلکانی که از ۴ طرف، پله هایی رو به بالای هرم دارد)- هرم جنگجویان- قسمت بازی آن دوران و بقیه سازه‌ها است. علاوه بر این ها، ۲ چاله‌ی آب بزرگ هم وجود دارد که امکان دارد مردم آن دوران از آن‌ها به عنوان تامین آب برای زندگی شان استفاده کرده باشند.
آنچه که در مورد این هرم‌ها جدای از ساختارشان عجیب است و خیلی جلب توجه می‌کند، نقش‌های برجسته ای است که در محوطه وجود دارد و این در حالی است که مردم ان زمان اصلا ابزار فلزی نداشته اند. معماران و مهندسان حال حاضر دنیا، ایجاد چنین هرم هایی را حتی با وجود ابزار امروزی سخت و طاقت فرسا می‌دانند و به همین دلیل است که عظمت این هرم‌ها و مهارتی که در ساخت آنها به کار رفته، هر کسی را میخکوب می‌کند. به نظر می‌رسد مایا در آن دوران، از علومی با خبر بوده اند که بعد از خود، آنها را به دست فراموشی سپرده اند.
از چیچن ایتزا بیشتر بدانید
چیچن ایتزا در کشور مکزیک و در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مریدا قرار دارد که جز شهرهای مذهبی و مقدس ان دوران شناخته می‌شده است.
قوم مایا در واقع یک تمدن باستانی در جنوب مکزیک و کشورهای گواتمالا، هندوراس، بلیز و ال سالوادور در آمریکای مرکزی بوده است که امروزه حدود ۶ میلیون از آنها بر جای مانده است و به زبان‌های مختلف مایایی صحبت می‌کنند. مایاها قومی بسیار باهوش بوده اند که می‌توانسته اند حرکت خورشید، ماه و ستاره‌ها را با دقت ترسیم کنند.
گرچه چیچن ایتزا هیچ وقت به طور کامل متروکه نشد، اما جمعیت آن بسیار کم شد و پس از سقوط سیاسی این شهر، دیگر ساختمان جدیدی در آن ساخته نشد.
همه چیز درباره چیچن ایتزا
همه چیز درباره چیچن ایتزا
همه چیز درباره چیچن ایتزا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]