بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران

بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران

بانی ساخت این آب انبار محمد حسن خان و محمد حسین خان سردار از امرای فتحعلی شاه قاجار بوده است.
این دو برادر به نام سردار بزرگ و سردار کوچک بناهای عام‌المنفعه زیادی در استان قزوین تأسیس کردند که از دیگر بناها می‌توان به آب انبار سردار کوچک و مسجد-مدرسه سردار اشاره کرد.
آب انبارسردار بزرگ در محله «راه ری» که یکی از کم آب‌ترین محله‌های قزوین بود واقع شده است؛ درب ورودی میراب آب انبار سردار در طرفین دریچه ورودی آب دارای تیرچوبی بوده که به کمک طناب و چرخ چاه وارد مخزن می‌شدند، آب این آب‌انبارها به‌طور کلی ازآب قنات‌ها تأمین می‌شده است و سه قنات خمارتاش، خیابان، کیفوری یا طیفوری مخزن آب انبار سردار بزرگ را تأمین‌کرده است.
برای دسترسی به این مکان باید از این پله‌ها استفاده می‌شد، برداشت آب توسط مردم از پله‌های راه‌شیر صورت می‌گرفته که دارای 50 پله بوده و هم اکنون نیز 47 پله باقی‌مانده است؛ در انتهای پله‌ها که به آن «پاشیر» گفته می‌شود شیرهای آبی تعبیه شده که مردم از این مکان آب برداشت می‌کردند و بیشتر آب شرب در این مخازن ذخیره می‌شده است. این مخازن مصارف دیگری نیزداشته است و در داخل مخزن‌ها معمولاً چله زمستان ساعت 10 شب به بعد آبگیری صورت می‌گرفته است.
مردم معتقد بودند که سرمای هوا تا حد بسیار زیادی باعث میکروب کشی می‌شود به همین دلیل لایروبی در ایام سرد سال و زمستان انجام می‌شده است.
بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران
بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران
بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]