آبشارهای Duden

آبشارهای Duden

از بخش‌های توریستی زیبا و مهم در آنتالیا، آبشار‌های طبیعی هستند که هر ساله توریست‌های زیادی را به آنجا میکشاند.
از جاذبه‌های آنتالیا میتوان به آبشار Duden که یکی از آبشارهای طبیعی آنتالیا است اشاره کرد که با قرار گیری در بین جنگل‌های سرسبز، بسیار آرامش بخش و روح نوازند. این آبشار از مهم‌ترین استراحتگاه‌های مردم آنتالیا است.
این آبشارها از از رودخانه‌ی دودن سرچشمه میگیرند که رودخانه هم از کوه‌های توروس، سرچشمه میگیرند. که این رودخانه پس از مسیری طولانی به دریای مدیترانه میریزند. این رودخانه پس از طی مسیری، دو آبشار بسیاز زیبا و روح انگیز ایجاد میکنند که مردم آن منطقه آنان را آبشار بالایی و آبشار پایینی می‌نامند.
آبشار بالایی که ارتفاع آن ۱۵ متر و عرض آن ۲۰ متر است محیط پیرامون خود را خنک و آرامش بخش میکند. گردشگران می‌توانند در غاری که پشت آبشار است استراحت کرده و به تماشای آبشار بپردازند.
و اما آبشار پایینی که زیبایی آبشار بالایی را ندارد و واقع شده در انتهای رود است که سپس به دریا میریزد. گردشگرانی که تمایل دارند از این آبشارها دیدن کنند میبایست حدود ۱۴ کیلومتر را در سمت شمال شرقی آنتالیا طی کنند.
سرچشمه این آبشار دو چشمه جوشان بنام پینارباشی در منطقه کیرک گوزلر در ۴۰ کیلومتری آن است . آب این دو چشمه پس از طی مسیری کوتاه یکی شده و رود دودن را می‌سازد . دودن پس از طی مسیری ۱۴ کیلومتری از زیرزمین در گودالی بنام وارساک در روی زمین جاری شده و پس از یک جریان کوتاه دوباره در طرف دیگر گودال در اعماق زمین فرو می‌رود.
آبی که در گودال وارساک به زمین می‌رود پس از طی ۲ کیلومتر در آبریز آبشار بیرون آمده و آبشار زیبای دودن را بوجود می‌آورد. آبی که از زمین بیرون می‌آید حداقل ۱۰ متر مکعب در ثانیه است و حداکثر دبی آب پس از سر ریز از بالای آبشار و جاری شدن روی زمین ۱۵ الی ۱۶ متر مکعب درثانیه است. سرانجام این آب پس از عبور از آنتالیا بعد از ۹ کیلومتر وارد دریای مدیترانه می‌شود
آبشارهای Duden
آبشارهای Duden
آبشارهای Duden
آبشارهای Duden
آبشارهای Duden

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]