غارهای الفتنا

غارهای الفتنا

غارهای Elephanta مجموعه غارهای کنده‌کاری شده با اشکال و صورت‌های خدایان و بزرگان هند است که در جزیره الفانتا یا گاراپوری در بندر بمبئی و در 10 کیلومتری شهر بمبئی در آبهای دریای عمان قرار گرفته‌اند که حدود 45 دقیقه با قایق یا کشتی تفریحی فاصله دارد .
این جزیره از دو دسته غار تشکیل شده که دسته اول، 5 غار متعلق به آیین هندو و دسته دوم 2 غار متعلق به بودایی است. غارهای هندو، همه کنده‌کاری شده و حاوی مجسمه‌هایی همچون مجسمه‌ی شیوا - یکی از خدایان هندو - و خدایان دیگر است.
تمامی غارها معماری سنگی و کنده کاری روی صخره را دارند که تاریخ انجام این کنده کاریها مربوط به قرن 5 تا 8 میلادی است. جنس دیواره‌ها از سنگ جامد بازالت بوده و روی آنها پر از نقاشی هایی بوده که امروزه فقط اثری از آنها به چشم می‌خورد.
تا سال 1534 که قوانین پرتغال در کشور به اجرا گذاشته شود، این جزیره که به جزیرهٔ میمونها نیز شهرت داردبا نام گاراپوری شناخته شده و محل عبادت هندوها بود، تااینکه از این تاریخ به بعد پرتغالی‌ها این جزیره را که در ورودی آن یک مجسمه بزرگ فیل قرار داده شده را الفانتا نامیدند. این مجسمه امروزه در حیاط موزه «بائوداجی» نگه داشته می‌شود.
این جزیره بعد از سالها بی‌توجهی سرانجام در سال 1970 مورد توجه قرار گرفته و در سال 1987 توانست به فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شود.
غارهای الفتنا
غارهای الفتنا
غارهای الفتنا
غارهای الفتنا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]