افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل

افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل

علاقه گردشگران به بازدید از شهر چرنوبیل، محل وقوع بزرگترین فاجعه اتمی جهان هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.
به گزارش ایسنا به نقل از «تراول اند لیژر»، شهر چرنوبیل در اوکراین که به سبب فاجعه بزرگ اتمی سال ۱۹۸۶ شناخته می‌شود، به تدریج جایگاه خود را به عنوان یکی از مهمترین مقاصد "گردشگری سیاه" تثبیت می‌کند.
مقاصد گردشگری سیاه به مکان‌هایی اطلاق می‌شوند که از لحاظ تاریخی با مرگ و یا تراژدی مرتبط هستند و از این رو برای برخی از گردشگران بین‌المللی و داخلی جذابیت دارند.
در سال ۱۹۸۶، انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیلدر کشور اوکراین، مهیب‌ترین حادثه اتمی تاریخ را رقم زد و آتش غیرقابل کنترل ناشی از آن برای ۹ روز همچنان ادامه داشت. این حادثه بخش شرقی اتحادیه جماهیر شوروی و شمال اروپا را به طور کلی تحت تاثیر قرار داد اما امروزه دولت اوکراین در تلاش است از این محل به عنوان یک فرصت گردشگری بهره‌برداری کند و کمپانی‌های گردشگری داخلی اوکراین تورهایی را برای بازدید از مناطق متروک اطراف نیروگاه چرنوبیل ارائه می‌دهند.
در حالی که هنوز زندگی تا فاصله ۱۸ مایلی نیروگاه ایمن نیست، اما سطح تشعشعات رادیواکتیو به اندازه‌ای پائین آورده شده است که برای سفرهای کوتاه و بازدید خظری گردشگران را تهدید نمی‌کند.
تورهای گردشگری و روزانه چرنوبیل معمولا از شهر «کیف» آغاز می‌شود و رفت و برگشت آن ۱۲ ساعت به طول می‌انجامد و شامل بازدی از شهر چرنوبیل می‌شود، گرچه اغلب گردشگران اجازه وورد به خود نیروگاه را ندارند و از فاصله حدود ۳۰۰ متری می‌توانند بقایای راکتور شماره ۴ که محل اصلی وقوع این حادثه بزرگ بود را تماشا کنند. همچنین یک مرکز و موزه ویژه گرشگران نیز در چرنویل وجود دارد.
همچنین شهر «پریپیات» در نزدیکی چرنوبیل که پیش از تخلیه ۵ هزار سکنه داشته نیز یکی از مقاصد محبوب گردشگری است و ارمروزه به عنوان یکی از معروفترین شهرهای ارواح شناخته می‌شود.
افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل
افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل
افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]