از ترکیه چی بخریم و چی نخریم:

از ترکیه چی بخریم و چی نخریم:

اکثر دوستانی که برای بار اول به وان سفر میکنند، چنان غرق در خرید می‌شوند که لذت‌های دیگر سفر را از یاد می‌برند . هر چند که اکثر افرادی که به وان می‌روند هدف اولشان خرید است و گشت و گذار و تفریح در اولویتهای بعدی قرار دارد . اما بیاد داشته باشید هر چند به کشور دیگری سفر کرده اید اما این دلیل نمی‌شود که هر چیزی که نیاز دارید در آن کشور پیدا می‌شود و کیفیتش نیسبت به ایران بهتر است و قیمتش هم ارزانتر از ایران است !

پوشاک بخرید بخصوص در وان :
در ترکیه صنعت نساجی و پوشاک پیشرفت بسیاری کرده و کیفیت و قیمت مناسبی دارد . برای خرید پوشاک چرم – جیر – کتان – لی – تیشرت و کلا لباسهای تیپ اسپورت ، وان میتواند محل مناسبی باشد . در وان بدنبال لباس مجلسی نباشید چون لباسی که مردم بومی به عنوان مجلسی میشناسند با سلیقه‌ی ما سازگار نیست (بخصوص در مورد لباس مجلسی زنانه).

کفش بخرید :
کفشهای خارجی و مارکدار را در ترکیه بسیار خواهید دید اما واقعیت این است که کفش خارجی (مثلا ایتالیایی) و کفش‌های مارک (مانند آدیداس) تولید خود ترکیه نیست و وارداتی است بنابر این قیمتش هم گران است . و چون واردات ترکیه قانونی است و مانند کشور ما این اجناس قاچاقی وارد نمی‌شوند چه بسا که گرانتر از ایران هم باشند . اما کفشهای تولید ترکیه و کفشهایی که برند ترک دارند (مانند Lc ) قیمت و کیفیت نسبتا مناسبی دارند

موبایل و تبلت نخرید :
در کشور ما (بگفته مسئولین) ، 90 درصد گوشیهای موجود در بازار بصورت قاچاق وارد کشور می‌شوند . طبعا در چنین مواقعی بسیاری از هزینه‌ها گمرکی و تعرفه‌های بازرگانی دور زده می‌شوند. بخاطر همین گوشی موبایل در ترکیه گران‌تر از ایران است ، بخاطر اینکه قانونی وارد می‌شوند و تعرفه گمرکی و مالیات می‌پردازند.

وسایل حجیم و گرانقیمت نخرید:
شاید شما هم به فکر این موضوع افتاده باشید که اقلامی مانند مبل از ترکیه بخرید چون هم نسبت به ایران ارزان‌تر است و هم شیک‌تر . اما این فقط ظاهر قضیه است . این اقلام کرایه ( یا دستمزد بسیار بالا) برای رسیدن به مقصد دارند که عملا ارزان بودن در مبدا را جبران می‌کند . ضمن اینکه محدودیت سقف کالای مجاز همراه مسافر را نیز از یاد نبرید.

مواد غذایی فاسد شدنی نخرید:
عدم امکان نگهداری صحیح در طول مسیر و معطلی‌های پیش بینی نشده در مسیر و مرز ممکن است باعث فساد و غیر قابل استفاده شدن این مواد نظیر گوشت – میوه و سبزی و فراورده‌های لبنی گردد.

شکلات بخرید:
شکلات ترکیه یکی از بهترین و قابل قبول‌ترین شکلاتهای موجود در دنیاست . مارکهای معروفی مانند نوتلا و اولکر ، میتوانند سوغاتی بسیار خوبی برای اقوام باشند. برای مصرف شخصی میتوانید از شکلاتهای صبحانه که بصورت کیلویی در فروشگاههای معروف ترکیه مانند میگروس و کارفورسا عرضه می‌شود ، خرید کنید . ضمنا غلات حجیم شده ، بیسکویت و چیپس نیز از اقلامی است که قیمت ارزان و حمل و نقل آسان دارد و تا مدتها میتواند میان وعده‌ی خوبی برای اهل منزل باشد.

نوشیدنی‌های غیر مجاز نخرید :
علاوه بر اینکه در عرف جامعه و دین ما چنین نوشیدنیهایی ناپسند و حرام است ، به نوعی دور ریختن پول با ارزش شماست . چنانچه در گمرک ورودی به کشور چنین موردی کشف شود (که معمولا هم می‌شود) علاوه بر اینکه خود جنس معدوم میگردد ، آورنده آن نیز به جریمه‌های سنگین محکوم شده یا حتی به دادگاه معرفی می‌شود .

سی دی – دی وی دی و مجلات و روزنامه‌های غیر مجاز نخرید :
این مورد نیز مانند مورد بالا دارای مشکل می‌باشد و همچنین بسیاری از مجلات مدلینگ و بوردا‌های تبلیغاتی و حتی آموزشی ، برای ورود به کشور منع قانونی دارند .

لوازم برقی منزل نخرید :
اولا قیمتی تقریبا برابر و گاها گرانتر از ایران دارند ، در ثانی خرید لوازم برقی منزل بدون گارانتی ریسک بالایی دارد. هر چند که این اجناس در ترکیه گارنتی‌های معتبر دارند اما به دلیل عدم وجود نمایندگی‌های خدمات پس از فروش در ایران ، معمولا گارانتی موجودشان به درد مسافران ایرانی نخواهد خورد .

لاستیک اتومبیل بخرید:
لاستیک‌های ترکیه مانند پت لاس کیفیت و قیمت مناسبی دارند . همچنین مارک‌های جهانی لاستیک مانند کومهو ، بریجستون ، رود استون و میشیلن ، قیمتهای مناسب‌تری نسبت به ایران دارند اما توجه داشته باشید که لاستیک ، کالای مسافری نیست ، حتی یک حلقه لاستیک ، کالای تجاری محسوب می‌شود . بنابر این نمی‌توانید خود لاستیک را با خودتان به کشور بیاورید اما می‌توانید در صورتیکه با اتومبیل خودتان به سفر ترکیه رفته اید ، همانجا لاستیک را تعویض کنید و با لاستیک نو به میهن بازگردید !

صنایع دستی و سوغ
از ترکیه چی بخریم و چی نخریم:
از ترکیه چی بخریم و چی نخریم:
از ترکیه چی بخریم و چی نخریم:
از ترکیه چی بخریم و چی نخریم:

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]