شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

حکایت جوانمرد قصاب
پیر افسانه‌ای صنف قصاب و نام بقعه‌ای در جنوب تهران‌واقع در بزرگراه شهید رجایی، سه راه علی آباد است. در قرن نهم‌، ملاحسین کاشفی در فتوّت‌نامه سلطانی نام جوانمرد قصّاب را عبداللّه و نام پدرش را عامر بصری ذکر کرده و او را یکی از «هفده کمر بسته» علی علیه‌السلام و از ملازمان محمد حنفیه (متوفی 81) دانسته است که سلاخان‌، باید سند رسمیت و اعتبار پیشه خود را با انتساب به او درست کنند، چنان که در روز غدیر خم‌، حضرت علی علیه‌السلام گوسفند کشت و جوانمرد قصاب آن را سلاخی کرد. حضرت علی گوسفند را پاره کرد و کار سلاخی را از آن پس به جوانمرد احاله کرد.
هیچ اطلاع تاریخی از عبداللّه‌بن عامر بصری در دست نیست‌. بنای بقعه به صورت چهار ضلعی بوده و طول و عرض آن از هر طرف حدود 10 متر است و در داخل قبری وجود دارد به ارتفاع یک متر که بر روی آن سنگی سیاه رنگ حجاری شده که اکنون این سنگ مفقود شده است. 
نمای داخلی دارای رسمی بندی‌های زیبایی است. داخل بنا با ملات کاهگل و گچ‌اندود شده بود که روی آن و نمای بیرونی را با سیمان پوشانده اند. در نمای شرقی، و جنوبی بقعه قاب بندی مشهود است. در ورودی واقع در ضلع غربی با تبعیت از قوس درگاه که تیزه دار است به صورت چوبی بوده و اکنون تخریب گردیده است.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

رضا مالکی

رضا مالکی جمعه 27 شهریور 94 - 13:23

یکی از ایستگاه‌های مترو تهران جوانمرد قصاب نامگذاری شده

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]