2016 گرم‌ترین سال کره زمین

2016 گرم‌ترین سال کره زمین

🔹اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا تایید کرد سال 2016 گرم‌ترین سال ثبت شده کره زمین بوده است.
22 آوریل، روز جهانی زمین است و شعار امسال روز زمین اقدام در جهت تغییرات اقلیم آب و هوایی کره زمین است.

بر اساس آخرین گزارش ناسا نقشه آب و هوایی مارس 2016 نشان می‌دهد که امسال گرم‌ترین تابستان را تاکنون تجربه خواهیم کرد؛ امسال از ماه فوریه گرمترین دما در سه ماه اخیر نسبت به سال‌های گذشته در مرکز ناسا ثبت شده است و از سال گذشته تاکنون 9 ماه پیاپی دمای کره زمین فراتر از حد انتظار و بالاترین رکورد ثبت شده تاکنون بوده است. و ماه فوریه نسبت به میزان آن در سال‌های گذشته بیشترین افزایش را داشته است.

با توجه به تغییر آب و هوا و اوج پدیده آب و هوایی ال نینو به نظر می‌رسد میانگین دمای جهان امسال بالاتر از رکورد گرمترین دما در سال 2015 ببرد .در اجلاس سازمان ملل متحد در پاریس 195 کشور موافقت کردند که حداقل پنج روز برای مبارزه با گرم شدن کره زمین، 2 درجه یا حداقل 1.5 درجه دمای جهان پایین‌تر بیاید.
موج گرما چین، روسیه، استرالیا، خاورمیانه و بخشهایی از جنوب آمریکا را در دو سال گذشته به آتش کشیده است همچنین سیل اخیر در شمال غرب انگلستان و برخی کشورها بیش از 40 درصد تخمین زده می‌شود که علت آن تغییرات آب و هوایی است.

با وجود افزایش انتشار گازهای گلخانه ای گرما بیشتر از همیشه در جو کره زمین به دام انداخته شده ودر دهه گذشته شاهد گرم شدن کره زمین به طور آهسته بودیم اما به نظر می‌رسد دوره افزایش آهسته درجه حرارت هوا به پایان رسیده است و نرخ گرم شدن کره زمین در سال‌های آینده سریع‌تر خواهد بود و سال 2014 اولین سال گرم شدن جهان بود.
روند درجه حرارت ناشی از تغییرات آب و هوا ادامه خواهد داشت مگر اینکه انتشار کربن از سوی ساکنین کره زمین کاهش یابد البته انتظار می‌رود پدیده ال نینواز سال 2016 از نقطه اوج خود خارج شده و شدت آن کاهش یابد.
سیمون بولاک عضو کمپین دوستانداران زمین گفت:شواهد زیادی نشان دهنده آن است که جهان در حال گرم شدن سریع است و ما با طوفان‌های به مراتب بیشتر و و سیل‌های شدیدتر در بخشی از کره زمین و گرمای شدید در برخی نقاط کره زمین روبرو شویم.
مدیر برنامه‌های موسسه تحقیقات گرانتام در تغییر آب و هوا در مدرسه اقتصاد لندن گفت: متوسط جهانی درجه حرارت رو به افزایش است و این بدان معنی است که دولت‌ها باید اقدام بیشتری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انجام دهند و استفاده از تکنولوژی‌های پاک مانند استفاده از سلول‌های خورشیدی در تامین انرژی نقشه مهمی را ایفا می‌کند.

به جز تلاش دولت مردان ما نیز میتوانیم با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، وسایل یکبار مصرف تجدیدپذیر و قابل بازیافت، با خاموش کردن یک چراغ اضافی، عایق کردن منزل مسکونی مان به محیط زندگی و سلامتی خود و خانواده مان کمک کنیم. گفتنی است؛ امسال شرکت اپل و گوگل که یکی از بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی در دنیا هستند فعالیت‌های خاصی را به منظور روز جهانی زمین انجام دادند.
منبع:
خبرنگاران جوان
2016 گرم‌ترین سال کره زمین
2016 گرم‌ترین سال کره زمین
2016 گرم‌ترین سال کره زمین
2016 گرم‌ترین سال کره زمین
2016 گرم‌ترین سال کره زمین

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]