قدیمی‌ترین موجودات زنده دنیا را بشناسید

قدیمی‌ترین موجودات زنده دنیا را بشناسید

در این مطلب قصد داریم 5 درخت از قدیمی‌ترین درخت‌های دنیا را به شما معرفی کنیم:

تصور کنید که از روز تولدتان قرن ها، از زمان شروع اندازه گیری زمان توسط بابلی‌ها گذشته باشد. نه تنها در آن زمان زنده بوده باشید، بلکه عمرتان در تمام طول پیشرفت امپراتوری‌های یونان و روم و ظهور دین‌های بزرگی مانند اسلام و مسیحیت و تا دنیای امروز، ادامه داشته باشد. این درخت‌ها همه‌ی وقایع تاریخی را می‌دانند!

1. متوسلاه (Methuselah)
قدیمی‌ترین درخت دنیا به نام متوسلاه، یک کاج 4800 ساله، واقع در دره‌ی متوسلاه، نوادای آمریکا است. بله، این درخت رسما قدیمی‌ترین درخت دنیاست. یک درخت قدیمی‌تر از این به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال ۱۹۶۴ توسط یک محقق و طی شرایط بحث برانگیز، بریده شد.

2. سرو ابرکوه (Sarv-e-Abarkooh)
سرو ابرکوه 4000 ساله است و در ابرکوه استان یزد، ایران قرار دارد. این درخت که یکی از آثار طبیعی ملی ایران است و در قلب تمام ایرانیان جای بخصوصی دارد، یکی از پیرترین موجودات زنده دنیاست. محیط تنهٔ این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده است.
حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال ۷۴۰ قمری تألیف شده درباره ابرکوه می‌نویسد: “در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد…”. دانشمند روس الکساندروف، عمر سرو ابرکوه را بیش از 4000 سال می‌داند. برخی از افسانه‌ها، کاشتن آنرا به زرتشت نسبت می‌دهند و برخی نیز به یافث (پسر نوح).

3. سرخدار لانگرنیو (Llangernyw Yew)
یکی دیگر از نمونه‌های زندگی باستان، درخت لانگرنیو ییو در ولز است. درختان سرخدار به تقارن و ارتفاع مشهورند، اما این درخت یک نمونه‌ی بسیار عجیب این گونه است.

4. الرکه (Alerce)
درخت دیگر که گفته می‌شود به دلیل باقی مانده‌های فسیلی، نزدیک ۳۵ میلیون سال سن داشته باشد (قدیمی‌ترین درخت دنیا 3600 سال عمر دارد)، سرو پاتاگونیایی است که به نام الرکه نیز شناخته می‌شود. این درخت به قدری برای اهالی شیلی ارزشمند است که از ورقه‌های بریده از این درخت به جای پول استفاده می‌کردند.

5. سناتور (The Senator)
سن این سرو طاس که سناتور نام دارد و در فلوریدای آمریکا قرار دارد، 3400 تا 3500 سال تخمین رده می‌شود؛ پنجمین درخت قدیمی دنیا! طی یک نظر سنجی توسط جامعه‌ی ملی درخت آمریکا، در سال ۲۰۰۶ حجم درخت را حدود ۱۴۴ متر مکعب تخمین زد که این به درخت مقام بزرگترین در نوع خود در آمریکا و هر گونه‌ی دیگر در حاشیه‌ی رود می‌سی سی پی را اعطا نمود.
قدیمی‌ترین موجودات زنده دنیا را بشناسید
قدیمی‌ترین موجودات زنده دنیا را بشناسید
قدیمی‌ترین موجودات زنده دنیا را بشناسید
قدیمی‌ترین موجودات زنده دنیا را بشناسید

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]