سفر به هند کوچک ایران

سفر به هند کوچک ایران

اگر تنها 25 دقیقه از گرمای داغ کویر کرمان فاصله بگیرید می‌توانید به سرزمینی برسید که آسمانش را ابر پوشانده و زمینش را مه. انگار یک تکه از مدیترانه جدا شده و وسط کویری‌ترین بخش ایران افتاده است. جیرفت که مردم به آن لقب هند کوچک ایران را داده اند با ییلاق معروفش، دلفارد، جایی است که در این گرمای تابستان می‌توانید به آن پناه ببرید. مسیر دلفارد برای کرمان، حکم جاده چالوس را دارد برای تهرانی ها. همانقدر سبز، خنک و زیبا.
در مسیر جیرفت به دلفارد جنگل‌های حفاظت شده گلپرک را خواهید دید. گلپرک یا همان انار شرطان درختچه بومی جنوب آسیا و یکی از گونه‌های درختی در حال انقراض است که در مناطق بیابانی و خشک در جنوب ایران به خصوص بوشهر، خوزستان، هرمزگان و کرمان می‌روید. در واقع جنگل گلپرکی دلفارد در جیرفت از رویشگاه‌های معروف آن در ایران است. بعد از گذشتن از کنار این جنگل ها، به دلفارد خواهید رسید.
دلفارد پر است از درخت‌های پرتقال، گردو، انار و موز که آن را شبیه باغی از میوه‌های گوناگون کرده است. در دلفارد میوه‌های فصل گرم و فصل سرد را با هم یکجا می‌بینید. در کوهستان‌ها هم پسته وحشی، پونه، کهکم، ارچن، بادام کوهی، ارس، گون، درمنه، زیره و گیاهان دارویی دامنه‌ها را پر کرده اند.
سرزمین آبشارها
دلفار مهد آبشارها هم نامیده می‌شود. آبشار کوه سیر، آبشار سرند کوه، آبشار زورک، آبشار دره تنگ، آبشار کوه نیمه و آبشار گلمای دخترکش از آبشارهایی هستند که در دلفان می‌توانید ببینید.
کجا بمانیم؟
دهستان دلفارد در بخش ساردوئیه جیرفت قرار دارد و برای اقامت گردشگرانی که به نآنآنجا سفر می‌کنند، یک پیشنهاد ویژه دارد. هتل بزرگ دلفارد که با همکاری بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی و گردشرگری را راه‌ندازی شده است با معماری سنتی است خود شما را به اقامت در خانه‌های شیروانی دار دعوت می‌کند. جایی که آشپزها غذاهای سنتی کرمان را جلوی چشم شما می‌پزند و نان تازه را از تنور هتل بیرون می‌آورند و سر سفره گردشگران می‌گذارند.
سفر به هند کوچک ایران
سفر به هند کوچک ایران
سفر به هند کوچک ایران
سفر به هند کوچک ایران

آدینه منفرد

آدینه منفرد شنبه 28 شهریور 94 - 23:29

خیلی قشنگه

سارا حقیقت

سارا حقیقت شنبه 28 شهریور 94 - 23:30

👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

فاطیما راد

فاطیما راد شنبه 28 شهریور 94 - 23:31

انشالا همیشه تمیز بمونه و زیبا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]