سفری به تنگ براق

سفری به تنگ براق

پیشنهاد ما برای روستا گردی در فارس، روستای تنگ براق است که از توابع بخش سده به حساب می‌آید و برای دیدن آن باید به 80 کیلومتری جنوب غربی اقلید سفر کنید. تنگ براق با نام عجیب و سوال برانگیزش از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان‌های مرودشت و سپیدان، از شرق به شهرستان خرم بید و از غرب به اراضی استان کهگیلویه و بویراحمد محدود می‌شود.
شاید جالب‌ترین پدیده این روستا که نظرتان را جلب خواهد کرد، کتیبه‌ای باشد که به خط پهلوی نوشته شده و سند قدمت داشتن این روستا است. به جز این کتیبه، روستاییان این منطقه به غار طبیعی و دریاچه ملاصدرایشان هم افتخار می‌کنند و حتما از شما دعوت خواهند کرد از این آثار طبیعی و تاریخی دیدن کنید
از تنگ براق تا شهر سده 20 کیلومتر راه است و تا شیراز 190 کیلومتر. بنابراین اگر قرارتان بر یک سفر کوتاه چند روزه است شاید خیلی صرف نکند که 200 کیلومتر به سمت شیراز برانید و نه فرصت تماشای تنگ براق را داشته باشید و نه تماشای شیراز را. تنگ براقی که برخلاف شیراز در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. این روستا به دلیل این که در ناحیه کوهستانی فارس قرار دارد، هم هوای متفاوت و هم چشم اندازهای جالب‌تری نسبت به مناطق پست‌تر استان فارس پیدا کرده است. در تنگ براق هم می‌توانید مزارع سرسبز و جنگل‌ها و باغ‌های وسیع را ببینید و هم مناطق مرتفع کوهستانی را.
محصول اصلی روستای تنگ براق برنج چمپای خضر دشتی، گندم، حبوبات، سیب، هلو، ماست، کره، دوغ و کشک است. اما از صنایع دستی این روستا می‌توانید سراغ قالی‌های دست بافت و گلیم بروید و به عنوان سوغات به شهر محل سکونتتان ببرید. با همه این‌ها در کل باید گفت که برنج، سیب و قیسی، بهترین سوغاتی روستای تنگ براق هستند.
اگر گذارتان به تنگ براق افتاد به دره زیبای این روستا که با همین نام و در شمال آن قرار دارد بروید. در اینجا می‌توانید آبشار مارگون را ببینید که روبروی تنگ براق از بلندی‌های صخره‌ای سراریز می‌شود و یکی از حیرت‌انگیزترین آبشارهای ایران است.
در همین جا غار زیبای تنگ براق را هم می‌توانید ببینید که منشاء آهکی دارد و از سقف آن، قطرات آب باران به کف غار فرو می‌ریزد.
سفری به تنگ براق
سفری به تنگ براق
سفری به تنگ براق
سفری به تنگ براق

ستاره فربد مهر

ستاره فربد مهر یکشنبه 29 شهریور 94 - 12:58

خیلی قشنگه تنگ براق

هادی شفیعی

هادی شفیعی یکشنبه 29 شهریور 94 - 14:01

واقعا زیباست من تجربه سفرش رو داشتم .امیدوارم طبیعتش تمیز بمونه ....

محمد ابراهیمی

محمد ابراهیمی یکشنبه 29 شهریور 94 - 14:40

بسیار زیباست عکس‌ها مرسی

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]