یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

یازده اثر طبیعی از استانهای مختلف در فهرست میراث ملی ثبت شد. تپه دهل زنان مروست یکی از این آثار است.
تپه دهل زنان مروست در نواحی خشک و نیمه خشکی قرار دارد که مسیر حرکت ماسه توسط باد، با موانعی مانند تپه‌ها یا کوه‌ها برخورد می‌کند، در صورت تغذیه‌ی کافی، ممکن است تراکمی از ماسه در جهت باد یا در دامنه‌های پشت به باد تشکیل شود.
یکی دیگر از این آثار آبشار سفیده ندوشن است، این آبشار درحدود 10 کیلومتری شرق شهر ندوشن، جاده ای خاکی منشعب از محور خضراباد- ندوشن مشخص است.نقطه ابتدای این دره، آبشاری است که حاصل جریان یافتن آب حاصل از بارندگی به ویژه برف زمستان، در درون خلل و فرج لایه‌های سنگی آهکی موجود در منطقه و راه یافتن آن به سمت بیرون میباشد. سفید بودن آب به دلیل وجود املاح آهکی موجود در آن است.
درخت بنه کهنسال کمکوئیه هم در فهرست میراث طبیعی ثبت شد، درختان کهنسال ایران نشانگر تاریخ، فرهنگ و هویت ملی- اسلامی ما محسوب می‌شوند. این درختان علاوه بر مهم‌ترین ذخایر ژنتیک کشور و در امر مدیریت احیای منابع طبیعی تجدیدشونده هستند. . قطر درخت حدود 191 سانتی متر است.
تلماسه‌های صادق آباد یکی دیگر از این آثار است، در نواحی خشک و بیابانی برخی پدیده‌های ژئومورفولوژیکی با اشکال مختلف و بنا به شرایط محیط از جمله ارتفاع ، عمل رسوب گذاری آب،فرسایش و رسوب گذاری بادی، تخریب شدید مکانیکی به ویژه در اثر نوسان شدید دما و پدیده‌های تبخیری دیده می‌شوند. این اشکال مختلف ناهمواری مربوط به دوره‌های مختلف زمین شناسی هستند.
چشمه‌های دره آب شور، شکل گیری چشمه‌های آهکی مورد مطالعه در نزدیکی روستای نیوک از دوران پلیوسن و مستور پلیوستوسن در دوران چهارم زمین شناسی است و در طول هزاران سال اشکال موجود در فرآیندی بسیار بطئی و آهسته شکل گرفته اند.
درخت چنار کهنسال روستای باجگان، این درخت کهنسال در نزدیکی ارس کهنسال باجگان قرار دارد. این درخت تک پایه و ماده بوده و از نظر ظاهری از سلامت خوبی برخوردار است.درخت دارای 3 شاخه اصلی است. ارتفاع درخت 25 متر، ارتفاع ناحیه تشکیل تاج18/2 متر، محیط یقه 5/7متر است.
درخت چنار کهنسال چک چک، یکی از شاخص‌ترین اِلمان‌های موجود در این مجموعه قدمتی برابر با تاریخ این زیارتگاه دارد این چنار است.این درخت تک پایه بوده، تنه آن به نسبت سالم است که دو شاخه فرعی آن با ریزش کوه شکسته شده است. ارتفاع درخت حدود 23 متر و قطر یقه در مجموع 4 متر است.
درخت چنار کهنسال گرمه اولیا، این درخت تک پایه بوده و قطر یقه درخت 685 سانتیمتر و در حال حاضر تاج درخت به طور کامل سالم بوده ولی تنه آن در اثر سن زیاد پوک و سوخته شده که منجر به خالی شدن آن گردیده است.مجموعه سروهای کهنسال قبرستان گور کهنه، مجموعاً سه سرو با میانگین سنی 270 الی 300 سال در محدوده قبرستان قرار دارد.
مجموعه چنار‌های خورجان خرم بید، این مجموعه شامل سه درخت چنار درکنار هم با قطر‌های 5، 1.84 و 2.2 متر بوده که از شادابی خوبی برخوردار می‌باشد. در نزدیکی شرق کوه‌های خورجان قرار گرفته است.
درخت چنار کهنسال مظفرآباد خرم بید، این درخت با قطر 2.86 متر و سن تقریبی 380 سال از درختان کهنسال شاخص استان است
یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید
یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]