نمایش یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های جهان

نمایش یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های جهان

دانشگاه بیرمنگام در انگلیس ماه آینده یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های جهان را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.
قرآن دست‌نویسی که قدمتش به کمتر از دو دهه پس از فوت پیامبر اسلام (صل الله علیه و آله) برمی‌گردد و به‌تازگی در کتابخانه دانشگاه بیرمنگام کشف شد‌، به‌زودی از سوی این نهاد فرهنگی به‌نمایش درمی‌آید.
این اثر ارزشمند که دربردارنده سوره‌های جزء 18 تا 20 قرآن است، از 2 تا 25 اکتبر در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. این قرآن عتیقه با مرکب و به خط حجازی کتابت شده و دلیل کشف نشدن آن تا کنون، قرار گرفتنش در جلد یک قرآن متعلق به اواخر قرن هفتم میلادی بوده است.
آزمایش‌های رادیوکربن از صفحات این قرآن نشان داد که قدمت آن به کمتر از دو دهه پس از درگذشت پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله) یعنی بین سال‌های 568 تا 645 پس از میلاد برمی‌گردد.
این قرآن برای حدود 100 سال بدون تشخیص قدمت آن، در کتابخانه نگهداری می‌شد تا این‌که یک دانشجوی دوره دکتری، هنگام تحقیق روی این اوراق تصمیم گرفت آن‌ها را برای تعیین قدمت به واحد تاریخ‌گذاری رادیوکربن دانشگاه آکسفورد ارسال کند. نتیجه این آزمایش برای او و کتابخانه دانشگاه غیرمنتظره بود. آزمایش‌های انجام‌شده دامنه تاریخ‌های محتمل را معین کرد و با احتمال بالای 95 درصد نشان داد که قدمت این قرآن که روی پوست نوشته شده، به زمانی بین سال‌های ۵۶۸ تا ۶۴۵ میلادی می‌رسد.
براساس آنچه در کتب اسلامی آمده، پیامبر اسلام حدود سال ۵۷۰ میلادی متولد شدند و در سال ۶۳۲ میلادی وفات یافتند. پیامبر اسلام از سن ۴۰ سالگی تا هنگام وفات دریافت‌کننده وحی بودند و به این ترتیب، کاتب قرآن کشف‌شده هم‌عصر پیامبر (ص) بوده و حتی ممکن است ایشان را نیز ملاقات کرده و سخنان ایشان را شنیده باشد. آیاتی که بر پیامبر اسلام وحی می‌شد، توسط کاتبان بر پوست حیوانات، سنگ، برگ درخت خرما و استخوان شانه‌ی شتر نوشته می‌شد و این آیات سرانجام در حدود سال ۶۵۰ میلادی، به‌شکل یک کتاب واحد جمع‌آوری شد.
اوراق موجود در کتابخانه دانشگاه بیرمنگام به خط حجازی نوشته شده که یکی از شیوه‌های اولیه کتابت به زبان عربی بوده است. مسؤول بخش کتاب‌ها و متون خطی کتابخانه بریتانیا گفته است که قرآن کشف شده در کتابخانه بیرمنگام حتی اگر در زمان حیات پیامبر هم کتابت نشده باشد، قطعا قدمت آن به عصر سه خلیفه اول می‌رسد. نحوه کتابت این اوراق بسیار خوب است، به نحوی که حتی امروز هم می‌توان به سادگی حروف آن را تشخیص داد و متن را قرائت کرد.
نمایش یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های جهان
نمایش یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های جهان

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]