یک باستان‌شناس به‌دنبال قبر «نفرتی‌تی» به مصر می‌رود

یک باستان‌شناس به‌دنبال قبر «نفرتی‌تی» به مصر می‌رود

«نیکولاس ریوز» باستان‌شناس انگلیسی که معتقد است مکان دقیق مقبره «نفرتی‌تی» مادر «توتنخامون» فرعون معروف مصری را کشف کرده، برای اثبات ادعایش به مصر می‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیکولاس ریوز باستان‌شناسی است که ماه گذشته با اعلام خبر کشف محل دفن «نفرتی‌تی» ملکه معروف مصری، جنجال زیادی برپا کرد. او اکنون قصد سفر به مصر را دارد تا پرده از این راز چند هزار ساله بردارد.

ریوز مدعی است که قبر گمشده «نفرتی‌تی» مادر «توتنخامون» پادشاه معروف مصری، پشت درهای مخفی مقبره پسرش پنهان شده است. «نفرتی‌تی» که به زیبایی مسحورکننده‌اش در تاریخ شهرت دارد، همسر «آنخ‌آتون» فرعون بود.

«آنخ‌آتون» پادشاهی بود که پرستش خدایان مصری را کنار گذاشت و به عبادت «آتون» خدای یگانه رو آورد. این دو که 3300 سال پیش در مصر حکومت می‌کردند، فرزندی به نام «توتنخامون» داشتند که در 10 سالگی به پادشاهی رسید و فقط پس از 9 سال فرمانروایی، در سن 19 سالگی درگذشت.

کشف ماسکی با 11 گرم طلای خالص و مزین به سنگ‌های قیمتی روی صورت مومیایی‌شده «توتنخامون» او را به یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های تاریخ باستان‌شناسی مصر تبدیل کرده است. او بین سال‌های 1333 تا 1323 پیش از میلاد بر سرزمین‌های تمدن مصر باستان حکومت می‌کرد. مقبره «توتنخامون» توسط یکی از محققان دانشگاه آکسفورد به نام «هاوارد کارتر» در 16 فوریه سال 1923 کشف شد.

به گزارش نیوزر، دلیل اصلی شهرت «توتنخامون»، کشف مقبره‌اش در «دره پادشاهان» در بهترین شرایط ممکن و به‌صورت دست‌نخورده است،ْ تا آنجا که از این یافته به‌عنوان «کشف باستان‌شناسی قرن» نیز یاد می‌شود.

ریوز مدعی شده که اسکن‌های تخصصی از دیوار قبر این پادشاه جوان، نشانه‌هایی از وجود یک در مخفی به اتاقکی کشف‌نشده را نمایان می‌کند.

مرگ «توتنخامون» پیش از ساخته شدن مقبره او، اتفاق افتاده و به همین دلیل او را 10 سال پیش از مرگ مادرش، در مقبره «نفرتی‌تی» به خاک سپردند.

ریوز در حالی قصد دارد پژوهش‌های خود را در مصر پیگیری کند که وزیر میراث فرهنگی این کشور روز گذشته اعلام کرد، قرار است مقبره «توتنخامون» از یکم اکتبر 2015 تا اطلاع ثانوی به‌منظور بازسازی برای بازدید عموم بسته شود. ریوز برای به سرانجام رساندن ادعای خود با چند مصرشناس و پژوهشگر دیگر همکاری می‌کند. با هدف بررسی بیشتر این موضوع، از هم اکنون کنفرانس خبری برای یکم اکتبر در قاهره برنامه‌ریزی شده است.
یک باستان‌شناس به‌دنبال قبر «نفرتی‌تی» به مصر می‌رود
یک باستان‌شناس به‌دنبال قبر «نفرتی‌تی» به مصر می‌رود

امیرطاها یوسف زاده

امیرطاها یوسف زاده پنجشنبه 2 مهر 94 - 16:05

تاریخ مصر تاریخ عجیبیه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]