آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

یکی از آرزو‌های پارسیان و پارسی دوستان، ادیبان و عاشقان ادبیات ایران ، دیدار از آرامگاه بزرگ مرد حماسه و ناجی تاریخ ادبیات ایران زمین ،حضرت فردوسی است.
آرامگاه فردوسی حماسه سرای بزرگ زبان پارسی ، در20 کیلومتری مشهدمقدس در شمال بزرگراه مشهد – قوچان و شهر طوس قرار گرفته که مورد تکریم بسیاری از زائرین مرقد امام هشتم حضرت امام رضا(ع) است، ساخت آرامگاه فردوسی نیز همچون دوران زندگیش که پر از فراز و نشیب بود اگرچه این مرقد ازشوکت و جلال خاصی نزد عام و خاص برخوردار بوده لیکن فاقد بنایی مشخص بوده است. پس از چندین بار تصمیم ساخت و عدم بنایی درخور این شاعر بزرگ، در سال 1301 و توسط محمدعلی فروغی استارت کار زده شد و با چندین مرحله معماری و نقشه کشی و شروع و تخریب بالاخره با اقتباس از بنای کورش کبیر در پاسارگاد استان فارس مجموعه ای به شکل کنونی آن وطراحی تکمیلی هوشنگ سیحون پس از 18 ماه ساخته شد و در جشن بزرگداشت هزاره فردوسی (1313 هجری شمسی) به بهره برداری رسید. محدوده مقبره‌ی فردوسی در باغ و ملک شخصی اش قرار داشته که این باغ بزرگ و مصفا در حال حاضر تفریحگاه عمومی علاقمندان و زائران آن بزرگ مرد می‌باشد .وسعت آرامگاه فردوسی 6 هکتار بوده که شامل موزه ، کتابخانه و امکانات رفاهی می‌باشد.
تسهیلات :
امکانات رفاهی برای ارادتمندان به استاد سخن فردوسی ،مهیاست .همچنین تهیه بلیط برای استفاده از موزه الزامی و کتابفروشی محل نیز در خدمت بازدیدکنندگان میباشد.
آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی

یونس حسینی

یونس حسینی جمعه 3 مهر 94 - 11:24

ممنون که از داخل آرامگاه عمس گذاشتید

سارا منفرد

سارا منفرد جمعه 3 مهر 94 - 12:47

من شنیدن یه قنات هفتصد ساله اینجا داره که امسال بعد از دو سال مرمت باز شده و میشه دیدش

محسن قلی پور

محسن قلی پور دوشنبه 6 مهر 94 - 08:17

متاسفانه من در این مورد اطلاعاتی ندارم

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]