روستای بالاچلی

روستای بالاچلی

در دهانه زیبای محمد آباد دو روستا به نام چلی وجود دارد که در نامگذاری به نام‌های چلی علیا ( بالا چلی ) و چلی سفلی ( پایین چلی ) معروف شده است.
کلمه چلی لفظ تغییر یافته واژه «چل»می باشد که به معنای مکان وگودی کم عمق و نیز گذرگاه می‌باشد همچنین در زمره کلماتی مانند «چلین»می باشد که از آلات موسیقی می‌باشد .
علت نامگذاری روستای پایین چلی به دلیل قرار گرفتن در گودی و در مجاورت رودخانه بزرگی که در ضلع جنوب روستا واقع گردیده است می‌باشد این رودخانه در گذشته آب فراوانی داشته است آنگونه که آهنگ و موسیقی دل نشینی را در جانهای اهالی می‌نواخت .
روستای پایین چلی یا همان چلی سفلی در حال حاضر نیز در بین مردمان کتول به همان نام « چلی » معروف می‌باشدو افزودن لفظ پایین نیز به احتمال زیاد بعد از عمران بالا چلی به نام چلی افزوده شده است.
انتخاب نام «بالا چلی » نیزبرای این روستا صرفاً از آن جهت می‌باشد که از نظر موقعیت جغرافیایی در بالاسر روستای پایین چلی قرار دارد و دلیل دیگری در انتخاب این نام وجود ندارد.
بالا چلی «چلی علیا»
این روستا در 32 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای پایین چلی واز جنوب غربی به روستای نرسو و از مشرق به روستای افراتخته محدود می‌شود .ارتفاع این روستا از سطح دریا 1800متر می‌باشد.
تاریخچه روستای بالا چلی
بالا چلی « چلی علیا»
تاریخ تأسیس این روستا به سالهای 1140 تا 1145 ه . ق باز می‌گردد(تقریباً 500سال). نام این روستا را شخصی به نام«عبدالحسین کمال غریبی » بنیاد گذارد و « ملک حسین الازمنی » نیز در عمران و آبادانی روستا نقش بسزایی داشته است.
با روی کار آمدن حکومت قاجار در ایران خوانین معروف به کتولی به دلیل خدمات شایسته به قاجار مقام سرکردگی و کلانتری کتول را به خود اختصاص داده بودند و از این روستا به عنوان ییلاق استفاده می‌کردند چنانکه محمد صادق خان کتولی در سالهای 1233-1289 ه.ق پس از رویارویی با شورش سراسری اهالی کتول در مقابل آنان روستای یادشده را به عنوان ییلاق خویش برگزید.
پس از این گزینش روز به روز بر اعتبار و شوکت آبادی که خود بر «کوتل کپوکی»واقع گردیده افزوده شد. روستای بالا چلی در شورش سال 1327ه . ق که بر ضدعلی محمد خان کتولی انجام گرفت شاهد شکست دیگر خوانین کتولی که تلاش می‌کردند تا از ورود خروج کنندگان به آبادی جلوگیری نمایند بوده است.
روستای بالاچلی از نظر طبیعی بین دو نهر به نامهای «طول گذر» و « اردوهه» قرار گرفته است و به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌گردد. روستای بالا چلی به سبب ساختار نوین خود از آثار تاریخی وقدیمی نشانی ندارد.
چلی علیا دارای چشمه‌های فراوانی می‌باشد. همچنین دارای چشم اندازهای زیبا و هوای مطبوع و خنکی می‌باشد که برای گردشگران شرایط مساعدی را فراهم می‌نماید.
روستای بالاچلی
روستای بالاچلی
روستای بالاچلی

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]