پنه لوپه‌ها پیام آور صلح اند

پنه لوپه‌ها پیام آور صلح اند

«ایران و ایتالیا از پیشینه تاریخی چند هزار ساله برخوردار هستند و به رغم طولانی بودن مسافت ، سمبل‌هایی همانند مسجمه پنه لوپه، بین دو کشور پیوند ایجاد کرده است.»
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، «داریو فرانچسکینی»، وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا در مراسم افتتاح نمایشگاه «پیکره‌ای برای صلح؛ تندیس‌های پنه لوپه از تخت جمشید تا رم» گفت: این آثار از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند، چراکه برخی از نمایشگاه‌ها نه فقط به دلیل غنای فرهنگی، بلکه به خاطر پیامی که دارند مورد توجه قرار می‌گیرند.
وی با ابراز تشکر از ایران به دلیل توجه به حفاظت از آثار تاریخی کشورش، بیان کرد: ما امروز در این برهه تاریخی حساس شاهد تخریب میراث فرهنگی هستیم، فقط به این دلیل که این آثار نمادهای فرهنگی هستند.
وزیر میراث و گردشگری ایتالیا ادامه داد: ما می‌خواهیم پروژه‌های مشترک بین ایران و ایتالیا انجام شده تا پیوند بین دو کشور عمیق شود. ایران و ایتالیا از پیشینه تاریخی چند هزار ساله برخوردار هستند و به رغم طولانی بودن مسافت، سمبل‌هایی مانند مسجمه پنه لوپه، بین دو کشور پیوند ایجاد کرده است.
«فرانچسکینی» با تاکید بر این‌که تاریخ باید روایت شود، افزود: روایت تاریخ موجب می‌شود تا نقطه مشترک بین تاریخ‌ها مشخص شود، در دنیای معاصر مرزها برداشته شده است، به گونه‌ای که مرز بین کشورها فقط یک خط است که می‌شود از آن عبور کرد، در دنیای امروز برقراری پیوند کار راحتی است.
وی افزود: در ملاقات‌هایی که با مسئولان ایرانی داشتیم، به نقاط مشترک و افزایش همکاری‌های بین دو کشور اشاره شد. این نشان از امکان ساختن آینده به صورت مشارکتی با یکدیگر دارد
نمایش چهار مجسمه پنه لوپه
به گزارش ایسنا، «لو بوکاردی» سفیر کشور واتیکان در ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: ارتباط بین ایران و واتیکان در طول سال‌های گذشته در قالب ارتباط‌های مذهبی زنده بوده است تا امروز که باز هم به نقطه امشب (شب گذشته دوشنبه 6 مهر) رسیدیم که واتیکان، درهای گفتگو را با امانت دادن مجسمه صلح به ایران آغاز کرد.
به اعتقاد اسقف بوکاردی امانت دادن مجسمه‌ی «پنه‌لوپه» به ایران، پیام صلح واتیکان به کشورمان را به همراه دارد.
وی ادامه داد: در حالی که در تعدادی از کشورها شاهد نابودی و تخریب آثار تاریخی و فرهنگی هستیم، ایران سعی می‌کند میراث فرهنگی و تاریخی خود را حفظ کند و از هنر به عنوان ابزاری برای صلح استفاده کند.
* یونان باستان صلح را به دولت هخامنشی پیشکش کرد
همچنین «مائور کانچتوری»، سفیر ایتالیا در ایران نیز در سخنانی جو موجود در افتتاح این نمایشگاه را دوستانه و پر از صلح دانست و گفت: معاون میراث فرهنگی ایران یکی از شرکای ما در برگزاری این نمایشگاه بود.
او در ادامه با تسلیت به مقامات ایرانی برای حادثه دردناک منا از ملاقات رئیس جمهور ایران و نخست‌وزیر ایتالیا در سازمان ملل در نیویورک و صحبت‌های مطرح شده درباره‌ی روابط ویژه و نزدیک هر دو کشور، اظهار کرد: نقطه قوت روابط تاریخی و چند هزار ساله بین این دو کشوربحث‌های فرهنگی، علمی و تاریخی هستند.
وی افزود: ایتالیا همواره مدنظر دارد پیشینه هزار ساله بین هر دو کشور را عمیق‌تر کند، همچنین توانایی دو فرهنگ در درک متقابل است و آن به لطف دو زبان فارسی و ایتالیایی است که با یکدیگر تقابل دارند و نقاط مشترک را توضیح می‌دهند.
به اعتقاد او چیزی که رابطه بین دو کشور را به این شکل ایجاد کرده، گرایش فکری هر ایران و ایتالیا و دیدگاه مشترک با احترام متقابل بین آنهاست.
کانچتوری با بیان این‌که این توانایی در تبادل نظر و گفت وگو باعث شده تا بتوانیم یکسری مسیر ایجاد شده در طی هزاران سال را به یکدیگر متصل کنیم، افزود: حضور امروز وزیر فرهنگ ایتالیا در ایران، پاسخ ملاقات وزیر فرهنگ ایران در ایتالیا در چند ماه قبل است .
سفیر ایتالیا در ایران چهار مجسمه «پنه لوپه» را بیانگر نمادهای فراوانی از جمله سمبل و نماد صلح دانست و افزود: «پنه لوپه» به دریا نگاه می‌کند و بیست سال انتظار بازگشت همسرش را می‌کشد یعنی او انتظار صلح دارد، این یک نماد از صلح است که یونان باستان به دولت هخامنشی پیشکش کرده تا پایانی برای جنگ باشد و بعدها این مجسمه قدری تخریب و برای سال‌ها زیر خاک ماند. سال‌ها بعد نیز کپی‌های مختلفی از پنه لوپه از زیر خاک بیرون آمدند.
وی اضافه کرد: معتقدم این مجسمه‌ها با آشکار شدن مجدد خود بار دیگر پیام صلح در رم باستان و مسیحیت آشکار کردند.
او ادامه داد: نمایش این چهارمجسمه در کنار هم و در یک نقطه حساس تاریخی پس از توافق‌های هسته‌ای امروز احساس مسئولیت‌گرایی، عمل‌گرایی و گفتمان صلح را ایجاد می‌کند که می‌تواند دنیای بهتری بسازد و
پنه لوپه‌ها پیام آور صلح اند
پنه لوپه‌ها پیام آور صلح اند

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]