فرش کرمان ثبت جهانی شد

فرش کرمان ثبت جهانی شد

با همت مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، فرش کرمان در سازمان جهانی مالکیت فکری در ژنو ثبت جهانی شد.
حمید کارگر عصر سه شنبه در نشست ستاد فرش استان کرمان در محل استانداری افزود: با ثبت جهانی فرش کرمان، امکان پیگردهای حقوقی بر دست اندازی به گنجینه‌های نقشه فرش ایران فراهم می‌شود.
وی بیان کرد: ثبت جهانی فرش کرمان چند ماه قبل صورت گرفته بود و طی روزهای اخیر بطور رسمی ابلاغ شد. وی همچنین گفت: ساختمان شرکت فرش کرمان در گرو بانک بود که با همت استاندار کرمان، پیگیری‌های لازم انجام و در نهایت با مصوبه هیات وزیران این ملک به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد تا به پایگاه جنوب شرق کشور در حوزه فرش با محوریت فرش کرمان تبدیل شود.
رییس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: امیدواریم این مکان به موزه ای برای معرفی فرش کرمان تبدیل شود. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان هم در این نشست گفت: ثبت جهانی فرش کرمان یکی از اقدامات بسیار ارزشمند در حوزه فرش است. محمود سلطانی زاده ادامه داد: بازگشت مدیریت ابنیه شرکت فرش کرمان به این استان از دیگر اتفاقات مثبت در حوزه فرش کرمان است که این مکان می‌تواند به عنوان پایگاه صنعت فرش و موزه فرش باشد.
قالی کرمان شهرت جهانی دارد و زیبایی و اصالت طرح و نقش همراه با ماندگاری از ویژگی‌های بارز این هنر - صنعت اصیل ایرانی در این استان است.
هم اکنون حدود 70 هزار نفر در سراسر استان بافنده فرش هستند که 85 درصد آنان را بانوان تشکیل می‌دهند و بصورت پاره وقت و تمام وقت کار می‌کنند.
فرش کرمان علاوه بر گمرک کرمان از گمرکات سایر استان‌ها نیز به خارج کشور صادر می‌شود.
فرش کرمان ثبت جهانی شد
فرش کرمان ثبت جهانی شد

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]