باغ‌های «بوچارت» کانادا ، رویایی و دل انگیز

باغ‌های «بوچارت» کانادا ، رویایی و دل انگیز

اغ بوچارت (butchart) در جزیره ونکور کانادا و در فاصله‌ی ۲۱ کیلومتری از شهر ویکتوریا واقع شده و سال تأسیس آن به ۱۹۰۴ میلادی می‌رسد. یک باغ کاملاً رؤیایی با حدود ۲۰ هکتار وسعت که حقیقتاً میتوان آنرا شاهکار معماری سبز نامید.
از این باغ پرشکوه و بی مانند سالانه بیش از یک میلیون نفر بازدید می کنند و دولت کانادا همزمان با یکصدمین سال تولد این باغ بهشتی، آن را به عنوان یک سند ملی، تاریخی به ثبت رساند.
خانم و آقای بوچارت در بیش از یکصد سال پیش کاربری کارخانه سیمان خود را به زیباترین باغ جهان تغییر دادند.باغ‌های بوچارت در مکانی که قبلاً معدن سنگ آهک بود واقع شده‌است. این معدن به آر.پی. بوچارت تعلق داشت. در سال ۱۹۰۹، معدن سنگ آهک، پس از ۵ سال استخراج تعطیل و تخلیه شد. جنی بوچارت، همسر آر. پی. بوچارت، تصمیم گرفت بر بقایای معدن متروک، باغی ایجاد کند. در یک بازه زمانی ده ساله، با به کار گرفتن کارگران معدن که اکنون بی کار شده بودند، تخته سنگ‌ها و زباله‌ها از محوطه معدن خارج شد. با اسب و ارابه خاک به منطقه آورده شد و به این ترتیب نخستین باغ از مجموعه باغ‌های بوچارت به نام باغ سانکن ایجاد شد.
طراحی اولین باغ به دست جنی بوچارت و سرباغبانش هیو لیندزی انجام شد. در سال‌های بعد، با مشارکت معماران، طراحان باغ و باغبانان متعدد، بخش‌های دیگری نیز به این باغ افزوده شد: باغ ایتالیایی (۱۹۲۶)، باغ رز (۲۹-۱۹۲۸)، تالاب ستاره (۱۹۲۸) و باغ خصوصی (۱۹۲۸). تا اواخر دهه ۳۰ میلادی، در باغ به روی بازدیدکنندگان باز بود و خانواده بوچارت بدون دریافت پول از بازدیدکنندگان پذیرایی می‌کردند. در سال ۱۹۳۹، خانواده بوچارت، مالکیت باغ‌های بوچارت را به نوه شان ایان راس واگذار کردند و راس ضمن گسترش باغ‌ها کسب و کار خانوادگی پردرآمدی نیز از محل باغ ایجاد کرد.
دیدن تصاویر زیر شاید انگیزه‌ای برای سرمایه گذاران ایرانی به وجود آورد تا به جای ساختن سازه‌های آلوده کننده‌ای که آب و خاک این کشور را هدف قرار داده‌اند، دست به برپایی قطعه‌ای از بهشت در سرزمین مادری شان بزنند؛ همان گونه که خانم و آقای بوچارت در بیش از یکصد سال پیش چنین کردند و کاربری کارخانه سیمان خود را به زیباترین باغ جهان تغییر دادند. کاری ماندگار که می‌تواند همچون باغ بوچارت آنها را ثروتمند هم بسازد.
باغ‌های «بوچارت» کانادا ، رویایی و دل انگیز
باغ‌های «بوچارت» کانادا ، رویایی و دل انگیز
باغ‌های «بوچارت» کانادا ، رویایی و دل انگیز
باغ‌های «بوچارت» کانادا ، رویایی و دل انگیز

علیرضا سالاری

علیرضا سالاری چهارشنبه 8 مهر 94 - 11:52

عالیه سپاس

حدیثه کوثری

حدیثه کوثری چهارشنبه 8 مهر 94 - 14:54

انگار بهشته خیلی زیباست

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]