۲۰زیستگاه«سمندر» لرستانی شناسایی شد

۲۰زیستگاه«سمندر» لرستانی شناسایی شد

مهرداد فتحی بیرانوند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تا کنون ۲۰ زیستگاه گونه سمندر در استان لرستان شناسایی شده است.
وی با اشاره به اینکه سمندر لرستانی از گونه ای منحصر به فرد و اندمیک لرستان و کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: این گونه اندمیک در ارتفاع خاصی از اقلیم‌های آب و هوایی زندگی می‌کنند.
مدیر کل محیط زیست لرستان تغییرات اقلیمی را یکی از مهم‌ترین تهدیدهای موجود برای انقراض و نابودی این گونه اندمیک لرستان عنوان کرد و گفت: همچنین یکی دیگر از تهدید هایی که متوجه این گونه اندمیک لرستان بوده قاچاق آن است.
فتحی بیرانوند با اشاره به شناسایی ۲۰ زیستگاه سمندر لرستانی در استان ادامه داد: زیستگاه سمندر یک به عنوان پناهگاه حیات وحش مصوبه آن مورد تایید شورای عالی حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین منطقه سمندر دو نیز اگر در شورای عالی حفاظت محیط زیست تصویب شود به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی خواهد شد.
بنابر این گزارش در خانواده پهناور حیات وحش ایران راسته دوزیستان شامل هشت گونه سمندر بوده که اکثر آنها در شرایطی نامعلوم یا بحرانی به سر می‌برند. در بین این خانواده هشت نفره، سمندر کوهستانی لرستان در سال‌های اخیر تهدیدهای بسیاری را تجربه کرده و همچنان جمعیت این گونه با خطرات مختلفی روبروست.
این گونه ارزشمند در محیطی از بقایای جنگل‌های بلوط که حاوی آب های خنک باشد زیست کرده و بر پشت خود خال‌‌ها یا نوارهای زرد و نارنجی چشمگیر روی زمینه قهوه ای داشته و زیر بدنشان زرد یا نارنجی قرمز است.
نام این گونه ترکیبی از دو کلمه سام (آتش) و اندر (درمیان) بوده و به همین دلیل در برخی از کتب قدیمی او را فرزند آتش نامیده اند. در حقیقت جوامع محلی سمندر را نماد پاکی، شجاعت و انسان راست کردار دانسته و در بین آنها از احترام ویژه ای برخوردار است.
این گونه ۱۴ سانتی متری آندمیک ایران بوده و تنها در لرستان و در مرز با استان خوزستان یافت می‌شود.
۲۰زیستگاه«سمندر» لرستانی شناسایی شد
۲۰زیستگاه«سمندر» لرستانی شناسایی شد
۲۰زیستگاه«سمندر» لرستانی شناسایی شد
۲۰زیستگاه«سمندر» لرستانی شناسایی شد

آدینه منفرد

آدینه منفرد پنجشنبه 9 مهر 94 - 11:08

خیلی با نمکه :))

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]