ماجرای روستایی با طولانی‌ترین نام در دنیا؛ ۵۸ حرف!

ماجرای روستایی با طولانی‌ترین نام در دنیا؛ ۵۸ حرف!

با وجود اینکه به نظر می‌رسد شخصی روی صفحه کلید خوابش برده و این حروف اتفاقی تایپ شده‌اند، باید گفت که شنفرپوشگوین‌گیش‌گوگریخوئیرندروبوشنتیسیلیوگوگوگوخ (Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch) در واقع نام یک روستا است.
کاملا درست است، ۵۸ حرف دارد! البته می‌توانید به طور خلاصه آن را شنفرپوشگوین‌گیش یا شنفرپوشگوین بنامید.
این روستای کوچک که در جزیره‌ی انگلیسی (Anglesey) در ولز واقع است، زمانی که لیام داتن، کارشناس هواشناسی بریتانیا، نام آن را در گزارشی زنده بدون کوچک‌ترین اشتباهی تلفظ کرد به سرتیتر اخبار تبدیل شد.
این نام، طولانی‌ترین نام در اروپاست – و دومین نام طولانی در دنیا که قبل از آن نام مکانی با ۸۵ حرف در نیوزلند قرار دارد.
این روستای ولزی حدود ۳۱۰۰ سکنه دارد که تقریبا ۷۰ درصد آن‌ها به زبان محلی ولز صحبت می‌کنند؛ زبانی که رو به منسوخ شدن است، چرا که تنها حدود ۱۹ درصد از ساکنان ولز به این زبان صحبت می‌کنند. احتمالا فقط باید توضیح دهند که اهل کجا هستند.
در واقع نام سختِ این روستای ۵۸-حرفی در زبان محلی ولز شامل ۵۱ حرف است، زیرا “ch” و “ll” در این زبان به عنوان یک حرف در نظر گرفته می‌شوند.
این نام، به طور کامل موقعیت مکانی روستا را به شما می‌گوید. یعنی، کلیسای سنت مری در گودی درخت فندق سفید نزدیک گردابی سریع و کلیسای سنت تیسیلیوی (Tysilio) غار قرمز.
تصویر کلیسای سنت مری که نام روستا از آن گرفته شده است.
بیایید نام آن را جز به جز بررسی کنیم: بخش [کلسیای] [سنت] مری (Llanfair) [در] گودی (pwll) درخت فندق سفید [شهر] (نزدیک) (go ger) گرداب سریع (y chwyrn drobwll) [و] بخش [کلیسای] [سنت] تیسیلیو (Llantysilio) با غاری قرمز ([a]g ogo[f] goch).
ظاهرا این روستا نام کوتاه‌تری داشته است (که به دوران نوسنگی برمی‌گردد؛ ۴۰۰۰ – ۲۰۰۰ ق.م)، اما هجاهای زیادی به نام آن اضافه شده تا گردشگران بیشتری جذب کند.
با این حال جاذبه‌ی گردشگری خاصی در شنفرپوشگوین که تنها شامل چند مکان معدود برای اقامت و سرو غذاست، وجود ندارد. مگر این که بخواهید بیهوده به تابلوی ایستگاه راه آهن زل بزنید که نام طولانی روستا را با افتخار نمایش می‌دهد.
در حالی که به نظر می‌رسد کارشناس هواشناسی، شنفرپوشگوین‌گیش را دوباره به نقشه بازگردانده است این روستا در فرهنگ عامه مردم، غریبه و بیگانه نیست. گروه موسیقی راک Super Furry Animals نام اولین مینی‌آلبوم (آلبوم چند آهنگه) خود را Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyndrobwllantysiliogogogochynygofod (در فضا) انتخاب کرده بودند که به نام روستا اشاره دارد. گروه موسیقی Yeasayer نیز در آهنگ “Red Cave” (غار قرمز) به روستا اشاره کردند. همچنین نام روستای شنفرپوشگوین در فیلم‌هایی مثل باربارلا (Barbarella) و جاده‌ای به سوی هنگ‌کنگ (The Road to Hong Kong) آمده است.
جالب است بدانید، نائومی واتس، هنرپیشه‌ای که مدت کوتاهی همراه با پدربزرگش در این روستا زندگی کرده، می‌تواند نام این روستا را بسیار عالی تلفظ کند.
ماجرای روستایی با طولانی‌ترین نام در دنیا؛ ۵۸ حرف!
ماجرای روستایی با طولانی‌ترین نام در دنیا؛ ۵۸ حرف!

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]