حقوق مسافران هنگام تاخیرات پروازی چیست؟

حقوق مسافران هنگام تاخیرات پروازی چیست؟

هنگام سفر به استان‌ها و شهرهای مختلف کشور، از وسایل حمل و نقل مختلفی می‌توان استفاده کرد؛ برخی مسافران ترجیح می‌دهند با خودروی شخصی خود سفر کنند. به عقیده آنها سفر با خودروی شخصی باعث می‌شود که هر زمان که دلشان می‌خواهد در مسیر توقف کرده و علاوه بر کاهش هزینه رفت و آمد، هنگام رسیدن به مقصد با خودروی شخصی شان به راحتی در شهر تردد می‌کنند و از دیدن مناطق و مناظر دیدنی آنجا لذت می‌برند.
اما گاهی به دلایل مختلف، مسافران از وسایل حمل و نقل دیگری چون قطار و هواپیما برای سفرهایشان استفاده می‌کنند.
یکی از عمده دلایل انتخاب هواپیما برای سفر، زود رسیدن به مقصد بوده است؛ برخی از مسافران قرارهای کاری خود را در شهر مقصد تنظیم کرده اند و با هزار امید برای رفتن سر قرارشان خود را آماده می‌کنند، اما بیشتر سفرهای هوایی در کشورمان با تاخیر انجام می‌شود و گاهی جابه جایی پروازها و تاخیرها به بیش از 10 ساعت نیز می‌رسد!
طبق آخرین اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، میانگین تاخیرهای پروازی ایران در مسیرهای داخلی و خارجی نیم ساعت است؛ طبق قوانین بین المللی، مسافرانی که بیش از مدت اعلام شده در فرودگاه معطل شوند از حقوقی برخوردار هستند که در کشور ما به آن توجهی نمی‌شود!
طبق قوانین بین‌المللی حمل و نقل هوایی و نیز به منظور حفظ اعتبار در راستای رقابت، شرکت‌های هواپیمایی دنیا، راهکارهایی برای جبران خسارت به مسافران مشمول تأخیر یا لغو پرواز در نظر می‌گیرند که به لغو یا تأخیر پرواز و مدت زمان آن بستگی دارد. برخی از این شرکت‌های هواپیمایی به مسافران بابت لغو پرواز یا تاخیر ناشی از نامساعد بودن شرایط جوی، مسافران می‌توانند بلیت خود را لغو و بهای آن را به طور کامل دریافت کنند یا با پرواز جایگزین دیگر شرکت هواپیمایی مربوطه سفر کنند. اما در کشور ما هنگام جا به جایی ساعات پرواز، یا تاخیر و لغو آنها هیچ خسارتی از سوی شرکت‌های هواپیمایی پرداخت نمی‌شود و آنها این جا به جایی‌ها را کاملا طبیعی اتلاق می‌نمایند.
همین چند روز پیش بود که مسافران هوایی مشهد-تهران بلیت هواپیمایی خود را برای ساعت 10 صبح رزرو کرده بودند، اما قبل از سررسید زمان بلیت هایشان برایشان پیامک آمده بود که ساعت پرواز از 10 صبح به 22 و 30 دقیقه تغییر کرده است. پیامکی در دست برخی از مسافران نرسیده بود.
یکی از مسافران که از این شرایط گله مند بود، به خبرنگار فردا می‌گوید: سه روز پیش بود که از شرکت هواپیمایی با من تماس گرفتند و اعلام کردند که پرواز من ساعت 22 و 30 انجام می‌شود. من ابراز نارضایتی کردم و گفتم باید ظهر در تهران حضور داشته باشم، اما خانمی که از این شرکت با من تماس گرفته بود، می‌گفت تمام پروازها به شب منتقل شده است و من به جز پذیرفتن این تغییر ساعت پرواز راه دیگری نداشتم.
یکی دیگر از مسافران که موهای جوگندمی دارد، به خبرنگار ما می‌گوید: همین که پرواز را اطلاع داده اند خدا را شکر می‌کنم! زیرا که چندماه پیش در یکی از این سفرهای هوایی، ساعت پرواز را لحظه آخر تغییر دادند، طوری که ساعت 21 برای حرکت به سمت مقصد در فرودگاه حضور داشتم و همان لحظه بود که گفتند: هواپیما ساعت 5 صبح حرکت خواهد کرد!
او ادامه می‌دهد: ما هر چقدر اعتراض کردیم بی فایده بود و زمانی که به مسئولان این پرواز گفتیم شب تا صبح را چه کنیم؟ گفتند باید این 8 ساعت را هر طوری می‌توانید پشت سر بگذرانید.
این مسافر با لحنی تمسخر آمیز بیان می‌کند: خسارتی که برای جبران ضرر و زیان این تغییر ساعت پروازی برای ما در نظر گرفته شد، یک پرس غذای گرم بود!
حقوق مسافران هنگام تاخیرات پروازی چیست؟
حقوق مسافران هنگام تاخیرات پروازی چیست؟

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]