نکات مهم پیش از مهاجرت

نکات مهم پیش از مهاجرت

۱. بررسی ابعاد تصمیم
در صورتی که تمایل به مهاجرت و ادامه زندگی در کشوری بیگانه، باید این نکته را مدنظر داشت که اقامت دائم با سفر چند روزه برای گذران تعطیلات بسیار متفاوت است. اگرچه پیشرفت تکنولوژی همه ما را به شهروندان جهانی تبدیل کرده و امکان سفر به کلیه نقاط دنیا فراهم است؛ ولی مهاجرت آنچنان که از ظواهر آن به نظر می‌رسد، چندان آسان و خوشایند نیست. بنابراین، لازم است تا در مرحله اول کلیه ابعاد این تصمیم را به درستی سنجید و از مصمم بودن به ادامه زندگی در کشوری جدید اطمینان لازم را حاصل کرد.
۲. انتخاب کشور مناسب
در مرحله بعد، انتخاب کشور مناسب برای زندگی قرار دارد. از آنجا که این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است، نباید به عکس‌ها و تبلیغات پر زرق و برق مجلات و غیره اکتفا کرد. بلکه تحقیق و گردآوری اطلاعات از منابع معتبر بهترین راه‌حل برای این موضوع است. در بررسی وضعیت کشورها باید موضوع‌های مهم مانند آب‌وهوا، وضعیت اشتغال و استخدام، آمار جرم و جنایت، استانداردهای زندگی، شرایط سیاسی، شرایط تحصیل در مدارس برای کودکان، فاصله جغرافیایی آن کشور از کشور زادگاه و …. را در نظر داشت.
۳. شرایط مالی
پس از خروج از کشور باید آمادگی مواجهه با هزینه مواردی نظیر بیمه، مالیات، حساب‌های بانکی و غیره را داشته باشید. اگر بصورت آنلاین قابلیت دسترسی به حساب‌های بانکی خود را دارید، در اینصورت مهم نیست که در کجای دنیا باشید. درخصوص بیمه، باید با شرکت بیمه متبوع خود در رابطه با تغییرات پیش‌آمده در محل زندگی و نحوه پرداخت هزینه‌ها هماهنگی‌های لازم را به عمل آورید. همچنین به دلیل اهمیت موضوع مالیات، کلیه مقررات لازم را مطالعه کنید. برای مثال، در کشور آمریکا هر فرد به عنوان شهروند ملزم به پرداخت مالیات اجباری است. پس بهتر است قبل از ورود به آن کشور در مورد همه این مسائل اطلاعات لازم را کسب کنید.
۴. بهداشت و درمان
سلامت یکی از مهم‌ترین مسائل در هنگام تصمیم‌گیری برای مهاجرت است. از این‌رو، بررسی وضعیت و کیفیت سیستم بهداشت و درمان کشور مقصد ضروری است. حتی جزئیاتی مانند ساعات کار پزشکان و پرستارها و فاصله مراکز بهداشتی-درمانی در نزدیکی منطقه اقامت را نیز باید مد نظر داشت. البته مهم‌ترین نکته در این مورد بررسی هزینه‌های درمان است.
۵. بررسی شرایط اقامت و دریافت ویزا
از جمله مهم‌ترین فاکتورهای مهاجرت، دریافت اجازه اقامت و ویزا است. در صورتی‌که تمایل دارید تا در کشور مقصد شهروند قانونی شوید، باید کلیه مراحل را به دقت انجام دهید. اگر قصد اقامت با ویزای توریسیتی را دارید (که برای دریافت اجازه اقامت دائم راه حل مناسبی نیست)، باید زحمت و دردسر تمدید آن را در بازه‌های زمانی مشخص متحمل شوید. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد این پروسه‌ها با مشاوران و وکلای مهاجرت مشورت کنید. فقط به خاطر داشته باشید که این مورد مهم‌ترین مسئله در خصوص مهاجرت به شمار می‌رود و باید کلیه مدارک قانونی لازم برای دریافت اجازه اقامت بی کم و کاست تهیه شود.
۶. درآمد و تامین زندگی
اگر قصد دارید تا پس از مهاجرت شغل جدیدی را در کشور مقصد آغاز کنید، باید بخاطر داشته باشید که این کار به محض ورود اتفاق نمی‌افتد. بهتر است تا زمان تثبیت موقعیت خود در آن کشور به شغل قبلی خود برای تامین زندگی ادامه دهید. ولی در کنار آن می‌توانید وضعیت بازار را برای شروع حرفه جدیدتان بررسی کنید. البته هیچ‌گاه در شروع کار سرمایه‌گذاری کلان انجام ندهید و با احتیاط پیش بروید!
۷. خرید خانه و ماشین
اگر مصمم هستید تا به محض ورود به آن کشور خانه و ماشین برای خود بخرید، بهتر است اندکی دست نگه دارید! زیرا این کار چندان عاقلانه نیست. زیرا با این کار، پیش از آشنایی و تطبیق با شرایط زندگی و فرهنگ کشور جدید، مبلغ هنگفتی از سرمایه‌تان را هزینه خواهید کرد و این کار ریسک بزرگی است. برای این کار لازم است تا ابتدا با مردم بومی ارتباط برقرار کرده و سپس از طریق آن‌ها با شرایط و تسهیلات خرید مسکن و نیز خودرو آشنا شوید. حتی دوستان بومی می‌توانند به شما در فرآیندهای پیچیده تهیه و پرکردن فرم‌های ثبت‌نام کمک کنند.
۸. ارتباط با مردم بومی
برقراری ارتباط سازنده با مردم بومی منطقه‌ای که به آن مهاجرت کرده‌اید، بسیار مهم است. سعی کنید تا با همسایگان خود ارتباط داشته باشید، در جشن‌ها و مراسم مختلف مانند جشن خیریه یا حتی مراسم مذهبی حضور پیدا کنید و با این افراد رابطه دوستی برقرار کنید. در واقع تلاش کنید تا عضوی فعال در آن جامعه باشید و البته زبان رایج آن منطقه را نیز یاد بگیرید؛ زیرا باعث استحکام پیوند شما با مردم آن منطقه خواهد شد.
نکات مهم پیش از مهاجرت
نکات مهم پیش از مهاجرت

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]