عجایب هفتگانه اشکورات گیلان

عجایب هفتگانه اشکورات گیلان

اشکور جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانه‌ای را در دل خود جای داده که قدمتی به درازای تاریخ دارد.
1_مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع) - روستای رودبارک
مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع) معروف به آستانه 7 امام در روستای رودبارک از دهستان اشکور سفلی قرار دارد که در قرن سوم هجری قمری ساخته شده و یکی از عجائب هفتگانه اشکور به شمار می‌آید.
در داخل آستانه یک میله آهنی قرار دارد که مزار 7 امامزاده را از قسمت دیگر آستانه جدا می‌کند، چشمه ای نیز در پائین آستانه قرار دارد که آب آن شور و برای دفع امراض از آن استفاده می‌شود.
از خصوصیات ظاهری دیگر آستانه 7 امام می‌توان، سه درب چوبی 2 لنگه در 3 جهت غرب و شرق و شمال، 4 طرف ایوان، تعداد 22 ستون که با آجر البرز ساخته شده نام برد.
در اطراف آستانه، یک درب دولنگه فلزی در ورودی ایوان، یک ستون چوبی در وسط آستانه و سراسر بام پوشیده از سفال است. تخته چوبهایی نیز در آستانه قرار دارد.
درب چوبی که به بی بی هیبت معروف است در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده است و اعتبار زیادی به آستانه 7 امام بخشیده است.
2_کوه عروس و داماد - روستای زیاز
کوه عروس و داماد از دیگر عجائب اشکورات است که در روستای زیاز واقع شده است.
در شمال منطقه سی پل، کوه سنگی با شیب بسیار تند واقع شده است که در بالاترین نقطه آن دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد.
کوه عروس و داماد به واسطه اینکه در بین کوه‌های دیگر اشکور از زیبایی و شکوه خاصی برخوردار است، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستی که باعث این همه زیبایی است، می‌کند.
3_دریاچه روستای صمد آباد از دهستان شوئیل
دریاچه صمد آباد یکی دیگر از عجائب منطقه اشکورات گیلان است که در روستایی صمدآباد قرار دارد.
ساکنان این روستا معتقدند که نام اصلی این روستا در گذشته چیز دیگری بوده است، نقل است که در گذشته دو سید در تاریکی شب وارد این روستا شده اما کسی حاضر نشد آنان را در منزل خود پناه دهد تا اینکه سرانجام در منزل پیرزنی که تنها زندگی می‌کرد وارد می‌شوند در این هنگام آن دو به پیرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر می‌دهند.
سپس وقت موعود فرا رسید و تمام روستا را آب می‌گیرد، بعدها فردی به نام صمد تصمیم به آبادانی این روستا می‌گیرد که از آن زمان تاکنون این روستا به صمدآباد معروف شده است.
دریاچه‌ای نیز در اثر آبگرفتگی از آن زمان تاکنون برجاست که یکی از بزرگترین دریاچه‌ها و از جمله عجایب هفتگانه اشکور به شمار می‌آید.
4_غار واردار - روستای دلیجان
غار وادار روستای دلیجان از دیگر عجائب اشکورات است. این غار، آثار آبادی و آجرهای قدیمی در کجیل سرا، آسیاب قدیمی بومی تله از نقاط معروف و قدیمی این روستا به شمار می‌رود.
غار وادار در شرق روستا قرار دارد و از منطقه ونکش شروع و تا غار وادار امتداد دارد. در فاصله این دو نقطه که بصورت تونلی زیرزمینی است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن می‌شود.
این غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حیث قدمت دارای تاریخ بسیار دور و درازی است و از دیگر عجایب هفتگانه اشکور به حساب می‌آید.
5_دارگردان رجه - روستای گیری
دارگردان رجه در روستای گیری واقع شده است و این روستا با روستاهای کیاشکول، میانرود و محمودلات همسایه بوده و در 68 کیلومتری بخش رحیم آباد و 83 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.
این روستا در منتهی الیه اشکور بالا و در پای قله معروف بزاکو قرار گرفته است. در میان منطقه زورو و قله بزاکو، دارگردان رجه واقع شده است که استان گیلان و استان مازندران را از همدیگر جدا می‌کند.
6_سرچشمه رودخانه آسما نرود - روستای گیری
سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستای گیری است و آسیاب قدیمی در جنوب روستا قرار دارد.
این آسیاب یکی از معدود آسیاب‌های اشکور است که از مناطق دور و نزدیک برای آسیاب کردن گندم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چشمه آسمانرود به علت صافی و زلالی آب به این نام معروف است و به عنوان یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور معرفی شده است.
7_تونل روستای یازن
یازن با روستاهای تمل، نارنه و سپارده همسایه است و در 118 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامسر واقع شده است.
در این روستا در انبارکاه شخصی به نام صدرالله یازنی یک تونل بسیار طولانی وجود دارد که به عقیده اهالی راه به جایی دارد.
منبع :http://www.hamshahrionline.ir/
باتشکر از دوست عزیزمون آقای امید رجبی پور کشایه جهت ارسال عکس
عجایب هفتگانه اشکورات گیلان
عجایب هفتگانه اشکورات گیلان
عجایب هفتگانه اشکورات گیلان
عجایب هفتگانه اشکورات گیلان
عجایب هفتگانه اشکورات گیلان

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]