طارم زنجان به ماسوله گیلان

طارم زنجان به ماسوله گیلان

پیمایش مسیرهای کوهستانی البرز که از دامنه‌های جنوبی به سمت دامنه‌های سرسبز شمالی می‌رسد جذابیت‌های دوچندانی را به برنامه می‌بخشد. مسیر نوکیان به ماسوله که در طی این پیمایش از مرز سه استان زنجان، اردبیل و گیلان می‌گذرد یکی از جذاب‌ترین برنامه‌هاست.
ایتدای سفر زنجان است و سفر به طارم. از زنجان با تاکسی‌های بین شهری و مینی بوس می‌توان به شهر درام(Darram) رسید. در این راه با گذر از کنار سد تهم(Taham) و در ادامه گذشتن از روی رود قزل اوزن که سفری طولانی را از چهل چشمه کردستان تا سفید رود گیلان دارد، در انتظار شماست. درام پس از آببر(Ab-bar) بزرگترین مرکز طارم می‌باشد.
ابتدای مسیر پیمایش روستای نوکیان(Nowkian) است و برای رسیدن به نوکیان با کرایه ماشین از درام، این مسیر ۱۷ کیلومتری که بخشی از آن آسفالته می‌باشد پشت سر گذاشته می‌شود.
برای رسیدن به ماسوله دو مسیر رایج وجود دارد که طبق برنامه مسیر دره‌ای موسوم به مسیر “اندره”(Andarreh) یا آندرق پیش پاست. تمام مسیر پا کوب بوده و با توجه به پیمایش در طول دره مسیر کاملاً مشخص است و خطر خاصی وجود ندارد فقط در طول مسیر بایستی مراقب خزندگان و بند پایان مانند عقرب باشید.
مقصد بعدی روستای تازه کند است که با طی مسافتی دو و نیم کیلومتری از میان دره‌ای سبز از باغ‌ها و بوته‌های وحشی تمشک و بارها عبور از رودی کوچک به آن رسیدیم.
بخش دوم مسیر از روستای تازه‌کند به اندره خلوت و بکر است و دره زیبا و سکوت حاکم بر آن بسیار زیباست. هر چه به سمت اندره پیش روی می‌کنیم هوا خنک‌تر می‌شود و این پیمایش تابستانی دره بسیار دلنشین است…. با دیدن اولین خانه‌ها در اندره و نزدیکی غروب آفتاب خوشحالیم که به یک آبادی رسیده و می‌توانیم استراحت کنیم. در این روستا زمینی مسطح در کنار جویبار در ارتفاع ۱۹۰۰ متر محل خوبی برای کمپ ما ساخته بود.
در مسیر تازه کند تا اندره مکان مناسبی برای کمپ در دره وجود ندارد و بهتر است برنامه‌ریزی به گونه‌ای باشد که قبل از غروب به اندره برسید.
روز دوم بعد از استراحت کامل، روستا را به سمت گردنه ماسوله ترک میکنیم. مراتع سرسبز اطراف روستا میزبان دامداران گیلان هم هست.
با رسیدن به بالای گردنه جاده خاکی ماسوله-خلخال پیش روست که ۱۲ کیلومتر باقیمانده تا ماسوله در شرایط بارندگی طی می‌شود. از جذابیت‌های گذر از البرز همین بس که روز قبل در زیر آفتاب این سوی کوه به عطش افتاده و روز دیگر در باران آن سوی کوه مسیر را طی کردیم. باران در مرداد و خنک شدن هوا در این ماه از موهبت‌های سفر ما به ماسوله بود.

منبع :http://afracamp.ir/
طارم زنجان به ماسوله گیلان
طارم زنجان به ماسوله گیلان
طارم زنجان به ماسوله گیلان
طارم زنجان به ماسوله گیلان
طارم زنجان به ماسوله گیلان

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]