اولین کلیسای غاری دنیا!

اولین کلیسای غاری دنیا!

صومعه گغارد (Monastery of Geghard) اولین کلیسای غاری دنیا که در چهل کیلومتری ایروان ، ارمنستان واقع شده است. صومعه گغارد (به معنی سرنیزه) با معماری منحصر به فرد خود در استان کوتایک (Kotayk) ، ارمنستان واقع شده , این کلیسا در واقع بخشی از کوه مجاور است که تراشیده شده و در میان صخره‌ها و دره ای زیبا احاطه شده است(2 بخش درونی و بیرونی کوه). گغارت به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شده است.
ساختمان این صومعه جذاب ، از گرانیت سخت کنده کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی می‌باشد که در صخره و دره‌ها بنا شده اند. بنا بر افسانه‌ها ،گغارد در قرن 4 بنا گذاشته شد. در هر حال قدمت این کهن‌ترین کلیسای غاری شکل ، به قرن 7 باز می‌گردد .در آن زمان به Ayrivank (غار و صومعه) نام داشته که بخشی از آن توسط حمله اعراب در سال 923 سوزانده شد. در جوار صومعه ، در سمت چپ بر روی تپه ، سلول‌های رهبانی غار مانندی که توسط راهبان ساخته شده اند قابل رویت است. درخت‌ها با پراکندگی نقطه وار تا طرف دیگر صومعه در نزدیکی رودخانه امتداد دارند.
بنا به روایات اگر دعا و یا آرزو ای دارید باید تکه ای از پارچه لباس خود را به درختی در نزدیکی صومعه گره بزنید ، تا آرزویتان به حقیقت بپیوندد. در داخل صومعه گغارت دو کلیسا ساخته شده در قرن 13 وجود دارند. ساختار اصلی یعنی کلیسا Surp Astvatsatsin (مادر خدای مقدس) در 1215 ساخته شده ، ورودی مجاور که تقریبا بزرگتر از کلیسا می‌باشد با سقف پیچیده و حکاکی شده (داری 9 قوس) در سال‌های 1215-1225بنا شده است، بیرون کلیسا بالاتر از درب جنوب ، نشان خانواده شاهزاده زاکاریان وجود دارد. این نماد شیر سلطنتی همانند نماد‌های سلطنتی اقوام شرقی است.
در سمت راست کلیسای کوچکی وجود دارد که در سال 1263 ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده Papaq Proshian و همسرش ، Hruzakan است بر روی این مقبره نشانی یک شکل دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است.
اولین کلیسای غاری دنیا!
اولین کلیسای غاری دنیا!
اولین کلیسای غاری دنیا!
اولین کلیسای غاری دنیا!

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]