50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه

50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه

سلام به همگی
امروز این خبرو تو خبرگزاری ایرنا دیدم و واقعا متعجب شدم و بیشتر متوجه شدم ما مردم چقدر تو حفظ منابع طبیعیمون نقش داریم. خواهش میکنم بیشتر دقت کنیم و در مصرف آب صرفه جویی کنیم ما خیلییی تو حفظ منابع طبیعیمون میتونیم کمک کنیم:
مهاباد - ایرنا - مشاور وزیر نیرو گفت: 50 هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به صورت غیرقانونی حفر شده است.
مصطفی قادری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود این تعداد چاه غیرمجاز و بیش از 38 هزار حلقه چاه مجاز دیگر در این حوضه آبریز موجب شده که سفره‌های آب زیرزمینی خالی شوند و میزان روان آب‌ها کاهش یابند.
وی اضافه کرد: علاوه بر افزایش چاه‌های غیرمجاز و کاهش نزولات آسمانی در چند سال اخیر، چندین هزار هکتار از اراضی دیم این حوزه نیز به اراضی آبی تبدیل شده است.
مشاور وزیر نیرو گفت: برداشت‌های غیرمجاز آب باعث شده که میزان روان آب‌های این حوزه نیز کاهش پیدا کند و با افزایش میزان تبخیر آب، قسمت هایی از دریاچه ارومیه خشک شود.
قادری با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای احیای دریاچه ارومیه گفت: حفر یک تونل به طول 35 کیلومتر برای انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه و انتقال سالانه 650 میلیون متر مکعب آب به دریاچه بخشی از کاهش آب دریاچه را جبران می‌کند که عملیات اجرایی این طرح در هفته جاری آغاز شد.
وی اضافه کرد: در کنار اجرای طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه، مردم نیز باید در مصرف آب در بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها صرفه جویی کنند.
دریاچه ارومیه در وسعتی به میزان 500 هزار هکتار امروزه با مشکل جدی کم آبی رو به رو شده به طوری که حجم آب آن به کمتر از یک میلیارد متر مکعب رسیده است.
در زمان حاضر تراز این دریاچه حدود 1270.08 متر بوده که از سال گذشته نزدیک به 10 سانتی متر کمتر است.
برای رسیدن به تراز اکولوژیک 1274.1 متری که به تراز اکولوژیک معروف است، باید افزون بر 13 میلیارد متر مکعب آب وارد این دریاچه شود.
لینک خبر:
http://www.irna.ir/fa/News/81790488/
50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه
50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه
50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه

حمیده افشار

حمیده افشار پنجشنبه 16 مهر 94 - 13:16

واقعا باید به فکر کم آبی باشیم مسئله جدیه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]