لافت، بندر بادگیرها

لافت، بندر بادگیرها

بادگیرها از عناصر شاخص عمودی برخی بناهای بافت قدیمی بندر لافت واقع در شهر قشم است که جلب توجه می‌کنند.
بادگیرهای شهر تاریخی لافت یکی از آثار مهمی است که مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم هنوز به اهمیت آن پی نبرده و هر روز یکی از بادگیرها فرو می‌ریزد.
به گزارش خبرنگار مهر، روستای تاریخی لافت با داشتن بافت قدیمی و بادگیرهای منحصر به فرد و کوچه‌های باریک و بلند در سال 85 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این روستای تاریخی در ساحل شمالی جزیره قشم و در دو کیلومتری سرزمین اصلی قرار دارد. هر ساله و در ایام نوروز بیش از یک میلیون نفر مسافر با خودرو از طریق بندر پهل وارد بندر لافت می‌شوند، که بر خلاف تصور، مسئولان جزیره قشم نتوانسته اند خدمات مناسبی را برای ورود مسافران فراهم کنند.
جنگلهای حرا و کارگاه‌های سنتی ساخت لنج و چاه‌های تلا از جاذبه‌های دیدنی روستای لافت است.
با این شعار که بندر تاریخی لافت اولین اکوموزه کشور است، سال‌هاست به خود می‌بالیم در حالیکه مقوله گردشگری تاریخی این بندر، جز انباشت زباله هیچ سودی برای مردم لافت نداشته است.
بندر تاریخی لافت به عنوان اولین اکوموزه ایران، با داشتن بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری به عنوان کلکسیونی از میراث فرهنگی در جزیره قشم است که در صورت ساماندهی می‌تواند به عنوان یکی از موارد درآمدزایی برای سازمان منطقه آزاد و جامعه محلی در بیاید.
لافت، بندر بادگیرها
لافت، بندر بادگیرها
لافت، بندر بادگیرها
لافت، بندر بادگیرها

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]