حتی یک هکتار جنگل کاری بدون مشارکت جوامع محلی انجام نمی‌شود

حتی یک هکتار جنگل کاری بدون مشارکت جوامع محلی انجام نمی‌شود

همایش «حقوق و جایگاه مردمان بومی و جوامع محلی در نظام حقوقی» روز دوشنبه 20 مهر در محل سالن عدالت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور در همایش «حقوق و جایگاه مردمان بومی و جوامع محلی در نظام حقوقی» گفت: سازمان جنگل‌ها از سال جای یک هکتار جنگل کاری بدون جوامع بومی انجام نمی‌دهد.
فریبرز غیبی در این همایش که به همت موسسه سنستا و کرسی صلح، حقوق بشر و دموکراسی برگزار شد، از واگذاری 48 هزار هکتار جنگل کاری سال گذشته به مردم خبر داد و اظهار کرد: این میزان جنگل‌ها در سال گذشته توسط سازمان جنگل‌ها ایجاد شده است.
وی پایداری، جلوگیری از عوامل تخریب و آتش سوزی را از دلایل این مشارکت دانست و افزود: برنامه ما این است که مدیریت 12 میلیون و 400 هزار هکتار جنگل‌های خارج از شمال را به مردم بومی و جوامع محلی بسپاریم تا منابع طبیعی پایدار باقی بماند.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور در همین رابطه به آمار خشک شدن 50 درصدی جنگل‌های کاشته شده در سال گذشته توسط سازمان جنگل‌ها را اشاره کرد و ادامه داد: ما باید به دانش و آموزه‌های بومی در بحث حفاظت و مدیریت عرصه‌های طبیعی توجه کنیم. مردم مناطق گوناگون در مواجهه با شرایط گوناگون آب و هوایی راهکارهایی را برای سازگاری در نظر گرفته اند که هم اکنون نیز کاربرد دارد و می‌تواند به ما در مدیریت منابع طبیعی کمک کند.
وی نظام حاکم بر ایران را تا نیمه پهلوی اول، نظام ایلی و عشایری عنوان و تصریح کرد: ایلات و عشایر حدودهای عرفی خود طی سالیان متمادی مشخص کرده و بر اساس این محدوده ها، عرصه‌های طبیعی را مدیریت می‌کردند؛ اما زمانی که ما قانون فرانسوی را بر این نظام و سامانه عرفی ترجیح دادیم مدیریت پایدار این عرصه‌ها از بین رفتند.
غیبی بهره گیری مجدد از عرف را راهکار حفاظت دانست و گفت: بر اساس سامانه عرفی تعداد دام و مدیریت منطقه بار دیگر به جامعه بومی باز خواهد گشت و از پتانسیل آنها در این امر بهره گرفته خواهد شد.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور از صادر شدن سند برای مستثنیات خبر داد و اظهار کرد: ما همچنین باید با آشنا شدن با قوانین و بهره گیری از آن در راستای حقوق مردم بومی، بار دیگر عرصه‌ها را به آنها بازگردانیم.
وی در همین رابطه آشنایی مردم محلی با قوانین مرتبط با استفاده از زغال، مشخص شدن ایل راه ها، بهره برداری از گیاهان دارویی، چرا، مرتع و ... را جهت احقاق حقوق آنها خواستار شد و خاطرنشان کرد: اکوتوریسم محلی از دیگر پتانسیل هایی است که می‌توان با مشارکت مردم بومی، اشتغال و حفاظت گسترده‌تر را ایجاد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بالذاته متجاوز خواندن انسان، به مساله انتقال آب جنگل ابر اشاره کرد و گفت: اگر آب را از جنگل بگیرند، نشانی از پایداری در آن باقی نخواهد ماند، بنابراین باید با همیاری جلوی این اقدام را بگیریم و حق آبه مردم و حیات وحش را در تعریف هر پروژه در نظر بگیریم.

اخبار و گزارشهای بیشتری از همایش «حقوق و جایگاه مردمان بومی و جوامع محلی در نظام حقوقی» را می‌توانید در "دنیای سفر"، دنبال کنید:

http://www.donyayesafar.com/n/2375

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]