چطور با نوزادتان سفر کنید؟ (2)

چطور با نوزادتان سفر کنید؟ (2)

اگر با اتومبیل سفر می‌کنید
ترجیحا روز و ساعاتی را برای سفر انتخاب کنید که خیابان‌ها ترافیک نباشد. اگر در تابستان می‌خواهید به سفر بروید، 4 صبح بهترین زمان برای حرکت است. اگر ظهر حرکت کنید گرما ناراحت‌کننده می‌شود.
تهویه اتومبیل را همیشه روی درجه کم تنظیم کنید تا هوای داخل اتاق خشک نشود. از آنجا که بدن نوزادان نمی‌تواند دما را تنظیم کند، در دمای خیلی شدید مخصوصا در تابستان دچار کم‌آبی می‌شوند. هر نیم ساعت به آنها شیر بدهید و لباس سبک و خشکی به تنشان کنید.
اگر هوا خیلی گرم بود، می‌توانید درجه کولر ماشین را تنظیم کنید، اما اگر کولر ندارید، می‌توانید دستمالی را نم‌دار کنید و به صورت و دست و پای او بمالید.
اما اگر هوا خنک است، به اندازه کافی لباس به تنش بپوشانید و مخصوصا شب هنگام، پتو را فراموش نکنید، جوراب‌ها را هم از پای فرزندتان درنیاورید، چون پاها خیلی سریع سرد می‌شوند و باعث می‌شود کودکتان سرما بخورد.
نکته بسیار مهم اینکه اگر هوا آفتابی و گرم است، هرگز کودکتان را در اتومبیل با شیشه‌های بسته تنها نگذارید
اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید!
اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، فراموش نکنید نام فرزندتان را در پاسپورت خود اضافه کنید. پیش از حرکت، هتل را رزرو کنید تا بچه به بغل مجبور نباشید دنبال مکان استقرار بگردید.
حتما اعلام کنید که کودکی همراه شماست تا هر آنچه لازم است مانند تخت اضافه، صندلی غذا و... آماده باشد. پیش از عزیمت نیز به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم، واکسن مربوطه تجویز شود و پزشک به شما بگوید لازم است چه داروهایی همراه داشته باشید.
اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید، تغییر ساعت‌ها می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. تا حد ممکن فرزند خود را در معرض نور طبیعی قرار دهید تا ساعات داخلی بدنش سریع‌تر تنظیم شود. بعد از چند روز، فرزندتان کاملا به وضعیت جدید عادت می‌کند.
وقتی به محل رسیدید
وقتی به محل رسیدید می‌توانید از اقامت خود لذت ببرید، اما به این نکات توجه کنید:
- اگر هوای مقصد سرد است، مراقب باشید کودکتان سرما نخورد. موقع بیرون بردن او، لباس گرم و کلاه و شال را فراموش نکنید.
- اگر هوای مقصد گرم و آفتابی است، بیش از یک ساعت فرزندتان را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. پوست کودکان تحمل گرما و آفتاب شدید را ندارد و خیلی سریع می‌سوزد. حتما سر او کلاه لبه‌دار بگذارید یا چتر همراهتان باشد. ساعاتی را برای گردش انتخاب کنید که هوا خیلی گرم نیست، مثلا قبل از 11 صبح و بعد از 5 بعدازظهر به گردش بروید. کرم ضدآفتاب را هم فراموش نکنید.
- شنا کردن یا بردن در آب دریا برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. باد، گرما، سروصدا و... می‌تواند سبب ترس آنها شود.
- اگر به روستا یا جنگل می‌روید، مراقب حیوانات گزنده که داخل علف‌ها هستند، باشید. پاپوش مناسبی پای او کنید و اگر احساس کردید دچار گزیدگی شده و مرتبا خود را می‌خاراند، به اورژانس مراجعه کنید.
- اگر به کوه می‌روید باید بدانید که هر چه بالاتر می‌روید، هوا رقیق‌تر و تنفس سریع‌تر می‌شود و قلب شما تندتر می‌زند. در نتیجه ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع و مشکلات خواب شوید. اگر کودکی همراه شماست از 1500 متر بالاتر نروید.
چطور با نوزادتان سفر کنید؟ (2)
چطور با نوزادتان سفر کنید؟ (2)

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه ﺳﻪشنبه 21 مهر 94 - 22:15

احسنت

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]