مهاجرت به آلمان : با چه شرایطی و از کجا شروع به اقدام کنیم؟

مهاجرت به آلمان : با چه شرایطی و از کجا شروع به اقدام کنیم؟

راه‌های مهاجرت به آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای کار، تحصیل و زندگی محسوب می‌شود، اما تحصیل در آلمان به سبب هزینه آموزشی بسیار پایین و حتی رایگان، می‌تواند مناسب‌ترین روش جهت مهاجرت به این کشور محسوب شود. در بین رشته‌هایی که در این کشور برای تحصیل موجود است، رشته‌های پزشکی علاقه مندان و متقاضیان زیادی دارد و همه ساله دانشجویان ایرانی زیادی شانس خود جهت اخذ پذیرش و تحصیل در این رشته‌ها را امتحان می‌کنند. اگر شما نیز علاقه مند مهاجرت به آلمان و تحصیل در آن هستید، تا انتها با این مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه که نیاز است بدانید را خدمتتان بیان نماییم.

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

اگرچه روش‌های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد و هرکدام شرایط خاصی را دارند، اما شباهت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد. برای واجد شرایط بودن مهاجرت به آلمان، باید معیارهای کلی زیر را برآورده کنید:

 • اثبات تمکن مالی

فارغ از هدف مهاجرت به آلمان، شما باید ثابت کنید که پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود را دارید. حتی اگر در آلمان کار می‌کنید، باید بودجه اولیه را برای تأمین هزینه‌های خود داشته باشید تا زمانی که حقوق خود را دریافت کنید.

 • بیمه درمانی

شما نمی‌توانید بدون پوشش بیمه درمانی مناسب به آلمان مهاجرت کنید. از بدو ورود به آلمان، باید بیمه درمانی مناسب ارائه دهید.

 • مهارت در زبان آلمانی

برای زندگی در آلمان، باید بتوانید به زبان آلمانی صحبت کنید. چارچوب مشترک برای زبان‌ها دارای سه سطح مهارت زبان B، A و C است. برای مهاجرت به آلمان، باید در آزمون زبان شرکت کرده و مدرک A1 یا B1 زبان آلمانی را دریافت کنید. برای اقامت دائم آلمان به سطح بالاتر C1 یا C2 نیاز دارید.

 • اخذ ویزای آلمان

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، باید درخواست ویزای آلمان کرده و ویزای خود را قبل از ورود به آلمان دریافت کنند. سایر اتباع، برای ورود به آلمان نیازی به ویزا ندارند.

راه‌های مهاجرت به آلمان:

مهاجرت به کشور آلمان بسته به شرایط و موقعیت شما از طریق روش‌های زیر امکان‌پذیر است که بنا به شرایط و هدفی که از مهاجرت به آلمان دارید، باید یکی را انتخاب کنید. به صورت کلی روش‌های مهاجرت به آلمان عبارتند از:

 1. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 2. مهاجرت به آلمان از طریق کار
 3. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری
 4. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 5. مهاجرت به آلمان از طریق تولد
 6. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

در بین ۶ روش مطمئن و راحت جهت مهاجرت به آلمان، مهاجرت تحصیلی برای افراد جوان و نوجوان بسیار کاربردی است و نسبت به دیگر روش‌ها، با سهولت بیشتری قابل انجام می‌باشد. در ادامه به صورت کامل شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را خدمتتان معرفی خواهیم نمود.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل:

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از آسان‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است. برای تحصیل در آلمان، نیاز به ویزای تحصیلی آلمان دارید. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و تنها ۲۵۰ یورو به عنوان شهریه دریافت می‌شود.

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان:

 • گذراندن آزمون TestAS:

این آزمون، یک روش استاندارد برای مقایسه استعداد تحصیلی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است که به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود. با استفاده از این آزمون، می‌توانید به طور واقعی شانس خود را برای اتمام موفقیت‌آمیز دوره تحصیلات خود در یک دانشگاه در آلمان، ارزیابی کنید.

 • مهارت در زبان آلمانی:

برای اکثر رشته‌های تحصیلی، دانش زبان آلمانی پیش‌شرط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است. با شرکت در یک آزمون زبان مانند TestDaF یا DSH می‌توانید مهارت زبان آلمانی خود را ثابت کنید.

 • اخذ ویزا تحصیلی:

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در آلمان به ویزای آلمان احتیاج دارید. قبل از ورود به آلمان باید، برای ویزای تحصیلی آلمان درخواست کنید.

 • اثبات تمکن مالی:

باید ثابت کنید که پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود دارید. مقدار تمکن مالی آلمان به ازای یک سال، ۱۰۳۳۲ یورو است.

 • داشتن بیمه درمانی:

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید بیمه درمانی با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو داشته باشید. هنگام ثبت‌نام در دانشگاه و درخواست مجوز اقامت، باید مدارک بیمه درمانی را ارائه دهید.

رشته‌های تحصیلی بسیار زیادی در دانشگاه‌های این کشور تحت پوشش قرار داده می‌شود و دانشجویان می‌توانند تا اتمام تحصیلات خود، در این دانشگاه‌ها مورد آموزش قرار بگیرند. در بین رشته‌های محبوب دانشگاه‌های آلمان، رشته پزشکی به سبب شیوه آموزشی بسیار کاربردی و به روز، بیشتر از سایر رشته‌ها، متقاضی دارد. اگر قصد مهاجرت و تحصیل پزشکی در آلمان را دارید، حتما باید اطلاعات کاملی از این رشته در اختیار داشته باشید.

در ادامه به صورت کامل هر آنچه که باید در مورد تحصیل پزشکی در آلمان نیاز است بدانید را بیان خواهیم نمود.

شرایط ورود به رشته پزشکی در آلمان

شرایط ورود به رشته پزشکی در آلمان:

در آلمان هر دانشگاه می‌تواند معیارهای ورود را به صورت مستقل تعیین کند. بنابراین، شرایط ورود به دوره پزشکی در آلمان بسته به دانشگاه انتخابی شما تغییر می‌کند. در زیر فهرستی از شرایط موردنیاز داوطلبان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان آورده شده است:

 • مدارک تحصیلی معادل:

اگر دانشجوی بین‌المللی هستید، باید اطمینان حاصل کنید که مدارک تحصیلی قبلی شما مطابق با استانداردهای علمی اعمال شده توسط مدارس پزشکی در آلمان است. می‌توانید با دانشگاه خود، خدمات تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) یا ZAB تماس بگیرید تا ببینید آیا مدارک شما، معادل مدارک تحصیلی آلمان است یا خیر.

اگر مدرک شما در آلمان به رسمیت شناخته نشود و معادل مدارک تحصیلی آلمان نباشد، دانشگاه از شما می‌خواهد یک دوره آمادگی یک ساله کالج را بگذرانید.

 • نمرات درجه عالی:

دانشکده‌های پزشکی آلمان بسیار رقابتی هستند و از نمرات مقاطع قبلی شما برای گزینش استفاده می‌کنند. نمرات بالا در دروس مرتبط با پزشکی مانند زیست‌شناسی و شیمی احتمال پذیرش شما را افزایش می‌دهد.

 • تسلط به زبان آلمانی:

اکثریت دوره‌های پزشکی در آلمان، به زبان آلمانی تدریس می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید در دانشگاه پزشکی ثبت‌نام کنید، باید مهارت زبان آلمانی را اثبات کنید. اگرچه بسته به دانشگاه موردنظر شما تغییر می‌کند، اما اکثر آن‌ها نیاز به گواهینامه C1 دارند. توجه داشته باشید که اگر مجبور باشید از قبل در یک دوره مقدماتی (دوره کالج) شرکت کنید، گواهی B1 آلمان پذیرفته می‌شود.

 • نمرات آزمون‌های ورودی:

برای پذیرش در برخی از دانشکده‌های پزشکی در آلمان، باید یک آزمون آزمایشی خاص داشته باشید تا استعداد خود را برای آن برنامه مطالعه خاص که درخواست کرده‌اید، ارزیابی کند.

با دارا بودن این شرایط می‌توانید به راحتی تحصیل پزشکی در آلمان را تجربه کنید. با نکات کلی مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور آشنا شدید. می‌توانید با استفاده از این اطلاعات یک دور نمای کلی از شیوه مهاجرتی خود داشته باشید. اگر سوالی در رابطه با مهاجرت و تحصیل در آلمان دارید، حتما در بخش نظرات مطرح کنید.

مهاجرت به آلمان : با چه شرایطی و از کجا شروع به اقدام کنیم؟

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]