گورستان اسرارآمیز سفید چاه

گورستان اسرارآمیز سفید چاه

سفر به روستای سفید چاه مازندران و دیدار با گورستان اسرارآمیزش 1
اسم روستای سفید چاه را گورستان اسرارآمیزش سرزبان‌ها انداخته. در منطقه گلوگاه بهشهر، تقریبا کسی نیست که چیزی از داستان‌های شگفت‌انگیز گورستان تاریخی این روستا نشنیده باشد. مردم گلوگاه از 50 پارچه آبادی دور و اطراف، مرده‌هایشان را به دوش می‌گیرند و الله‌اکبرگویان به سفید چاه می آورند تا جایی در گورستان این روستا برایشان دست و پا کنند. آنها معتقدند که خاک سفید این روستا نمی‌گذارد اجساد مردگانشان بپوسد.
گورستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز بزرگ و بزرگتر می شود و کم‌کم خانه‌ها و زمین‌ها را پس می‌زند تا برای مردگان جا باز کند. این گورستان به جز خاک سفید رنگش، یک تفاوت دیگر هم با دیگر گورستان‌های ایران دارد؛ در بخش تاریخی گورستان، تقریبا تمام سنگ قبر‌ها بالای سر مزار متوفیان سر پا ایستاده‌اند. سنگ قبرهایی که هر کدام تابلوی اعلاناتی هستند برای شناساندن شخصیت فرد متوفی.
شهرت یک گورستان
گورستان هم جوار روستای سفیدچاه، با خاک سفید و سنگ قبرهای پرنقش و نگارش، این روستا را بسیار معروف کرده است. مردم این حوالی اعتقاد دارند که خاک این گورستان مرده هایشان را نمی‌پوساند.
نوادگان در روستا
سرشناس‌ترین اهالی گورستان روستای سفیدچاه 3 نواده امام موسی‌بن‌جعفر(ع) هستند؛ ابراهیم(ع)، منصور(ع) و عبدالرحمان(ع) که از ظلم و جور خلفای مستبد فراری شده‌اند و برای همین در این دیار مانده‌اند. از جمله دیدنی‌های مقبره این 3 تن، صندوقچه‌ای چوبی است که اهالی روستا مانند چشم‌هایشان از آن محافظت می‌کنند.
گورستان اسرارآمیز سفید چاه
گورستان اسرارآمیز سفید چاه
گورستان اسرارآمیز سفید چاه
گورستان اسرارآمیز سفید چاه
گورستان اسرارآمیز سفید چاه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]