مسجدی از جنس کریستال....

مسجدی از جنس کریستال....

مسجد کریستال یا شیشه ای در درجزیره «وان من» در ترنگانو در شمال شرقی مالزی قرار دارد و ساخت آن از سال 2006 آغاز شد و تا سال 2008 میلادی به پایان رسید. این مسجد در هشتم فوریه سال 2008 میلادی به طور رسمی افتتاح شد.
این مسجد که از کریستال خالص ساخته شده است، دومین مسجد بزرگ جنوب شرقی آسیا پس از مسجد جامع استقلال جاکارتا و یکی از زیباترین مساجد مالزی به شمار می‌آید.
این مسجد در دریاچه مصنوعی پوتراجایا و در باغ میراث اسلامی وان من در ایالت ترنگانو در شهر کوالا تیرینگانو که سه هزار نفر جمعیت دارد، واقع شده است. مسجد کریستالی با معماری داخلی بی نظیر خود ظرفیت 25 هزار نمازگزار را دارد و منطقه اصلی جذب توریست در ترنگانو به شمار می‌آید.
نماهای شیشه ای این مسجد به شفافیت و ظرافت آن کمک کرده است، اگرچه استفاده از مصالح سبک همچون شیشه، آن را مقداری ناپایدار و شکننده نشان می‌دهد؛ اما معماری داخلی آن از قوام و صلابت زیادی برخوردار است. مسجد کریستالی به خوبی با محیط اطراف خود در محوطه سازی، بازی با آب و باغ سازی ترکیب شده و با محیط شهری خود هارمونی کامل دارد
محراب و شبستان اصلی مسجد، محیطی رویایی به همراه فضای معنویی را با نقوش اسلیمی و تذهیب و استعاره هایی از صفات خداوند با خطوط کوفی برای آن ترسیم کرده است.یکی از مشکلاتی که این مسجد دارد، برونگرا بودن آن است؛ زیرا داخل این مسجد از بیرون مشخص است درحالی که مسجد مکانی برای خلوت کردن با خداوند است.
سازندگان این مسجد به جنبه توریستی آن بیشتر توجه داشته اند و با دیدی اقتصادی و توریستی آن را ساخته اند و به جلوگیری و به خودنمایی بیش از حد ساختمان مسجد توجه بیشتری داشته اند.
مسجدی از جنس کریستال....
مسجدی از جنس کریستال....
مسجدی از جنس کریستال....

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]