شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

این دریاچه زیبا و بدیع در استان لرستان،در ۲۵ کیلومتری شهرستان دورود واقع شده است که حاصل گسل ناشی از زلزله میان رشته کوهای اشتران می‌باشد و قدمتی سی میلیون ساله دارد و در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
دریاچه در واقع شامل دو قسمت است به نامهای گله کهر (گهر بزرگ) و کله گهر (گهر کوچک) که از دو مسیر قابل دسترسی می‌باشد. مسیر اول که از طریق شهرستان دورود و پس از عبور از یک مسیر گردنه وار که از یک پارک شهری می‌گذرد به نگهبانی منطقه‌ی حفاظت شده‌ی اشتران کوه می‌رسیم و بعد از طی مسافت نیم ساعته وارد پارکینگ دریاچه شده و از پارکینگ دریاچه می‌توان اضافه بارها را توسط حیوانات باربری که اغلب الاغ و قاطر می‌باشد تا دریاچه حمل نمود. این مسیر حدودا چهار ساعت و نیم تا رسیدن به دریاچه زمان می‌برد که با احتساب استراحتها و اتراق‌های میان راهی تا شش ساعت قابل تغییر می‌باشد کسانی که این مسیر را برای رسیدن به دریاچه انتخاب میکنند ابتدا به گهر بزرگ می‌رسند و پس از طی مسافتی به گهر کوچک خواهند رسید که این امر از مسیر شهرستان الیگودرز بلعکس است به طوری که راه ماشین روی آن بیشتر و پیاده روی کمتری دارد.از مسیر الیگودرز پس از طی مسافتی دو ساعته ابتدا به گهر کوچک سپس به گهر بزرگ خواهید رسید.

گروه کوهنوردی سالار پس از بررسی و اطلاع از بیوگرافی محل دریاچه و برنامه ریزی و تهیه تدارکات و تجهیزات مورد نیاز منطقه اردو در تاریخ پنج شنبه ۹۰/۳/۱۲ به سرپرستی سید امیر ضیایی زاده به طرف شهرستان دورود حرکت نمود.ساعت حرکت گروه از دزفول ۲۴ و زمان رسیدن به پارکینگ دریاچه روز جمعه ۹۰/۳/۱۳ ساعت ۸ صبح بود. گروه بعد از بارگیری حیوانات باربر و لوازم و تجهیزات و طی مسیری چهار ساعته برای استراحت در کنار رودخانه ای زلال که از دریاچه سرچشمه می‌گرفت اتراق نمود.

بچه‌های گروه بعد از استراحتی یک ساعته و صرف نهار در کنار یکدیگر نیرویی تازه گرفتند و شاداب و سرحال مسیر بین اتراقگاه و دریاچه را با توانی مضاعف طی نمودند افراد به محض رسیدن به دریاچه و استراحتی کوتاه به دو گروه تقسیم و به دنبال محلی مناسب برای برپایی کمپ رهسپار مناطق مختلف دریاچه شدند. این عمل باعث شد زمان کمتری از برنامه صرف پیدا کردن محل مناسب گردد و خوشبختانه بعد از حدود نیم ساعت کمپ ما حدود ۵۰۰ متر مانده به دریاچه در سمت چپ جاده‌ی منتهی به دریاچه برپا شد در زیر درختانی از گیلاس و سیب و بلوط.

گروه عصر جمعه را در کمپ سپری کردند و شب هنگام به دور آتشی که از خیمه‌های جمع آوری شده مهیا شده بود جمع شدند. هر از چندگاهی صدای ترنم ملایم بچه‌ها سکوت طبیعت را به همراه صدای رودخانه ایی که از کنار کمپ می‌گذشت می‌شکست و بلبلی شب خوان که با آوازی خوش دوباره سکوت را به کمپ بازمی گرداند.

در روز شنبه و بعد از صرف صبحانه گروه عازم دریاچه شد و بچه‌ها با شنا کردن در دریاچه این اردوی طبیعت را جشن گرفتند و به یادگار عکس گرفتند. این اردو در تاریخ ۹۰/۳/۱۵ و با جمع آوری کمپ و عظیمت گروه در ساعت ۲:۳۰ صبح و حرکت به سمت پارگینگ دریاچه خاتمه یافت.خودرو گروه به خاطر نقص فنی،گروه را با یک ساعت تاخیر به دزفول رسانید و این سفر و اردوی خاطره انگیز به پایان رسید.

“به امید دیدار همنوردان خوبم در اردوهای دیگر”

باتشکر از آقای سید امیر ضیایی زاده بابت گزارش
http://salardez.ir/1

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

زینب خوشرو

زینب خوشرو پنجشنبه 1 مرداد 94 - 13:30

یعنی همچین جاهایی تو ایران هست؟

مونا کمالوند

مونا کمالوند جمعه 2 مرداد 94 - 14:03

خانوم خشرو ایران پر از زیبایی فقط قدر نمیدونیم متاسفانه

مهدی عبادلو

مهدی عبادلو جمعه 2 مرداد 94 - 14:14

بسیار عالی

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]