عزاداری خرم آباد در محرم (1)

عزاداری خرم آباد در محرم (1)

شروع مراسم عزاداری مردم خرم‌آباد با صدای ساز و دهل که آهنگ حزن‌انگیز «چمرونه» است که پیرو این صدا جوانان و مردم حاضر در تکایا به دنبال آن به سمت جایگاه اصلی به سینه‌زنی و زنجیرزنی می‌پردازند.
سینه‌زنان خرم‌آبادی به شیوه‌ای خاص که ویژه مردم این شهر است سینه‌زنی می‌کنند، در این شیوه ابتدا سینه‌زنان نشسته و سینه می‌زنند بعد وقتی‌که نوحه‌خوان فریاد می‌زند «ای وا شهیدا به دشت کربلا» همگی سرپا می‌ایستند و ضمن جواب دادن به نوحه‌خوان با دودست محکم سینه می‌زنند.
هفتم محرم روز تراش عباس
یکی از سنت‌های مردم لرستان در روز هفتم محرم «تراش عباس» است که همگی به حمام رفته و پس از اصلاح سر وصورت و نظافت کامل، لباس‌های تمیز می‌پوشند.
روز بعد نیز، عده‌ای هیزم برای افروختن آتش در صبح عاشورا جمع‌آوری می‌کنند تا اگر در روز عاشورا برف و باران ببارد و هوا سرد باشد عزادارانی که درگِل می‌افتند (مراسم گِل مالی) در سرما اذیت نشوند.
در این میان عده‌ای با مراجعه به محله‌ها و روستاهای لرستان و با خواندن جملاتی از خانه‌ها تقاضای هیزم می‌کنند و مردم نیز با استقبال به آنان هیزم می‌دهند.
مردم لرستان برای روز عاشورا خاک نرم که ترکیبی از گِل رُس و گلاب است، آماده می‌کنند و در میدان‌های شهر قرار می‌دهند تا خود را گل مالی کنند چراکه گِل به‌عنوان نماد عزاداری و ماتم در مراسم سوگواری اکثر مناطق لرستان استفاده می‌شود و در این روز مردم غرق در ماتم امام حسین (ع) هستند.
چهل‌منبر آیین روز تاسوعا
مراسم چهل‌منبر نیز یکی از رسوم خاص شهرهای خرم‌آباد و بروجرد است که در این مراسم که در روز تاسوعای حسینی برگزار می‌شود، زنان با پای‌برهنه و با نقابی بر صورت، به یاد اسارت حضرت زینب (س)، 40 شم‍‍ع به همراه چهل نقل یا قند به نیت در 40 منبر یا م‍ج‍ل‍س ‌عزاداری امام ح‍س‍ی‍ن (ع) روش‍ن می‌کنند ت‍‍ا از ای‍ن طریق ب‍‍ا ر‌از و ن‍ی‍‍از ب‍‍ا م‍‍ع‍ب‍ود ی‍ک‍ت‍‍ا‌ی خ‍ود، ن‍ی‍‍از‌ه‍‍ا و ح‍‍اج‍ت خ‍ود ر‌ا ب‍رآورده ک‍ن‍ن‍د.
در ای‍ن س‍ن‍ت دی‍ن‍‍ی زنان ‌از اب‍ت‍د‌ا ت‍‍ا ان‍ته‍‍ا‌ی این آی‍ی‍ن با نیت‌های درونی خود مهر سکوت بر لب می‌زنند و ت‍ن‍‍ه‍‍ا ب‍‍ا زمزمه و ذکر ک‍ل‍م‍ه ‌ال‍ل‍ه و ی‍‍ا ف‍رس‍ت‍‍ادن ص‍ل‍و‌ات ب‍ر م‍ح‍م‍د (ص‌) و خ‍‍ان‍د‌ان پ‍‍اک‍ش م‍س‍ی‍ر ح‍رک‍ت خ‍ود ر‌ا اد‌ام‍ه م‍‍ی‌‌د‌ه‍ن‍د.
مراسم چهل منبر در محله‌هایی همچون زید ابن علی و باغ دختران خرم‌آباد در خانه‌هایی که به نیت عزای امام حسین (ع) منبر گذاشته‌اند، انجام می‌شود.
عزاداری خرم آباد در محرم (1)
عزاداری خرم آباد در محرم (1)
عزاداری خرم آباد در محرم (1)

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]