اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس

اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس

دیوار ندبه، به بخشی از دیوار باختری مسجد الاقصی گفته می‌شود که برای ادیان ابراهیمی از تقدس ویژه ای برخوردار است . . .
به اعتقاد یهودیان، این دیوار، بخشی از هیکل سلیمان است که پس از سالها همچنان باقیمانده است. مسلمانان هم -که آن را دیوار براق می‌خوانند- معتقدند که پیامبر گرامی اسلام، در سفر خود به معراج، مرکب خود را به این دیوار بستند (براق نام مرکبی بهشتی است).
خلاصه ای از تاریخچه
از آنجا که یهودیان، این دیوار را از جمله آثار باقیمانده از هیکل سلیمان می‌دانند، همواره درصدد به دست آوردن آن بودند. تفریباً از قرن 10 بود که تلاش‌هایی برای تصرف آن صورت می‌گرفت که اوج آن در سده‌ی 13 بود. تا حدی که در شهریور 1301، یهودیان با مسلمانان، بر سر تصاحب دیوار درگیر شدند. طی این جریان – که به انقلاب براق مشهور است- عده‌ای از دو طرف، کشته شدند. در آن زمان، قیمومیت فلسطین در دست انگلستان بود و به همین خاطر، انگلستان درباره‌ی این موضوع داوری نمود. نتیجه این شد که دیوار براق، در دست مسلمانان بماند اما یهودیان، به شرطی که از وسایل ویژه‌ی عبادت خود استفاده نکنند، می‌توانند از آن زیارت کنند.
سال‌ها بعد، در پی اشغال بیت‌المقدس به وسیله‌ی نیروهای اسراییلی در سال 1346، سربازان، خانه‌های اطراف دیوار را خراب کردند و محوطه‌ای جهت انجام مراسم عبادی یهودیان ساختند. از آن زمان تا کنون، اداره‌ی دیوار براق در دست اسراییل است.
اعتقاد یهودیان
در متون کهن یهودی نام «دیوار غربی معبد» ذکر شده است، اما شک وجود دارد که این دیوار یادشده، همین دیوار غربی امروز است یا دیوار دیگری در محدوده‌ی معبد. در گذشته از همین دیوار که امروزه وجود دارد، به عنوان دیوار غربی نام استفاده کرده‌اند. البته نام دیوار ندبه از نام عربی آن (المبکئ) به معنی مکان گریستن گرفته شده است، اما اکنون، همانگونه که گفته شد، مسلمانان به آن دیوار براق می‌گویند.
در ویکی پدیا آمده که دیوار ندبه، مقدس‌ترین مکان عبادت یهودیان است.
دیوار ندبه در حال حاضر
در حال حاضر، اداره‌ی دیوار ندبه در دست مرکزی اسراییلی به نام بنیاد کوتل است که زیر نظر وزارت امور مذهبی اسراییل فعال است. گفتنی است در تمام روزهای سال و در تمامی ساعات شبانه‌روز، تمامی افراد، چه مسلمان و چه یهود و …، می‌توانند از آن دیدن کنند.
حضور در کنار دیوار ندیه در میان مقامات آمریکایی و بویژه روسای جمهور آن سابقه ای طولانی دارد چون “باراک اوباما” که در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2008 به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده بود نیز در کنار دیوار ندبه حاضر شده بود.
پیش از اوباما، جرج بوش نیز در سفر به سرزمین‌های اشغالی برای زیارت به محل دیوار ندبه رفته بود و برای برآورده شدن آرزوهایش دعا کرده بود.
اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس
اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس
اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس
اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس
اندکی راجع به دیوار ندبه در بیت المقدس

مهسا حسن نژاد

مهسا حسن نژاد یکشنبه 3 آبان 94 - 11:53

امیدوارم دوباره آزاد بشه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]