شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران
دریاچه بزرگ و زیبای الندان یا بهتر است بگوییم تالاب الندان که با اسامی چون آب بندان، پله ازنی ویا آببندان پله نیز شناخته می‌شود،با وسعت بیش از15هکتار در دل جنگل‌های زیبای هیرکانی، در 60کیلومتری جنوب شرق شهر ساری و درجوار روستاهای الندان و ازنی قرار دارد.
آب هیچ رودخانه ای وارد این دریاچه نمی‌شود و نزولات آسمانی تامین کننده آب دریاچه اند، لذا درصورت افزایش بارندگی ها،سطح دریاچه تا30هکتار نیر افزایش خواهد یافت.
در نزدیکی دریاچه رودخانه ای است با آبی تمیز وشاید قابل نوشیدن!
زیبایی کم نظیر این دریاچه به دلیل درختان پهن برگ سربه فلک کشیده ای است که سراسر پیرامون دریاچه قرار دارند. حضوراردک‌های وحشی در زمستان، میوه‌های درخت‌چه‌های ازگیل و ولیک و تلکا در پاییز وگل‌های بنفشه وحشی و انواع سبزی‌های معطر ودارویی در بهار، بر زیبایی این تالاب افزوده است.
دسترسی به این دریاچه از تمام جهات امکان پذیر است.مهم‌ترین مسیرهای دسترسی عبارتند از:
---در صورتی که از ساری قصد الندان کرده باشیم،می بایست در جاده زیبای ساری -کیاسر(مرکزبخش چهاردانگه) طی مسیرکنیم. پس از حدود 55کیلومتر ، از سمت راست وارد جاده فرعی آسفالته خواهیم شد که بعد5کیلومترمارا به روستای ازنی(azeni) خواهد رساند.از ازنی نیز تا دریاچه، 3کیلومتر جاده خاکی خواهیم داشت. این مسیر بهترین مسیر دسترسی به الندان است.
---حال اگر از سمنان قصد الندان داریم،بایداز مهدی شهر،شهمیرزاد وفولاد محله حدود 130کیلومترطی مسیر کرد تابه کیاسر رسید.از دامغان نیز باید به سمت آستانه حرکت کنیم تا پس از 120کیلومتربه شهرکیاسر برسیم. 5کیلومتر بعد کیاسر،به دوراهی خواهیم رسید که جاده فرعی سمت چپ پس از 7کیلومتر به دریاچه الندان منتهی خواهد شد.
---اگر از تهران به قصد الندان حرکت کرده اید،نیازی به عبور از شهرهای پل سفید، زیراب، شیرگاه، قائمشهر وساری نیست، بلکه در مسیر جاده فیروزکوه، قبل ورود به شهر پل سفید (مرکز شهرستان سوادکوه) از راست وارد جاده ای آسفالته شوید.پس از65کیلومترطی مسیر از این جاده جنگلی و ییلاقی بسیار زیباو عبور از کنار دریاچه سلیمان تنگه(سدشهیدرجایی)، به کیلومتر25 جاده ساری-کیاسرخواهیدرسید.لذا در این سه راه به سمت کیاسر تغییر مسیرداده وادامه مسیر تا روستای ازنی ودریاچه الندان.در مجموع از پل سفید تا دریاچه105کیلومتر مسیر جاده ای است.
پیشنهادویژه فقط به افراد باحوصله وجست وجوگر:
از پل سفیدتادریاچه سلیمان تنگه50کیلومتر راه است در جاده ای بسیار زیبا. حدود6کیلومتر بعدتونل( وسازه سد) به دوراهی خواهید رسیدکه جاده فرعی سمت راست روستای پلسک(polask) را معرفی می‌کند.از ابتدای این جاده فرعی35کیلومتر راه خواهید داشت تا به الندان برسید. با توجه به تعدد دوراهی‌ها حتما از اهالی ،مسیرصحیح را پرس وجو کنید.gpsگوشی‌های هوشمند نیز در تعیین مسیر صحیح موثر خواهند بود.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

ناصر حبیبی

ناصر حبیبی شنبه 3 مرداد 94 - 08:03

بسیار زیباست

عباس صمدی

عباس صمدی شنبه 3 مرداد 94 - 08:25

آدم بره اینجا خودشو ول بده تو طبیعت

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]