«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری

«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری

امروزه ، شهرهای سراسر دنیا کاملا آگاهند که می‌توانند اقتصاد خود را از طریق صنایع تفریحی و گردشگری تقویت کنند .
فرانسواز چوی در کتاب شهرسازی ، تخیلات و واقعیات یکی از عوامل اصلی عدم جذابیت شهر را عدم روشنی و وضوح زمینه و عوامل شهر می‌داند که (خصوصا در شب ) کمتر جهانگردی را به خود جلب می‌کند . در همین خصوص کولین لنچ می‌گوید شهری که دارای نمادهای آشکار و با وضوح کامل باشد ، بدین تعبیر به نظر خوانا و متشخص می‌رسد و یک برند و شخصیت را تداعی می‌کند ، چنین شهری چشم و گوش را به توجه بیشتری دعوت می‌کند و افراد را به جانب خود می‌خواند؛ با توجه به این موارد امروزه یکی از مسائل و دغدغه‌های اصلی قابل بحث و بررسی برای شهر‌ها وجهه تصویری آنهاست واز جمله مسائل و مشکلاتی است که می‌تواند مستقیم و یا غیر مستقیم موجبات نارضایتی گردشگران را فراهم آورد . نورپردزای سرلوحه امور شهرهای توریستی جهان قرار گرفته است و به آن به عنوان ابزاری برای توسعه گردشگری شهری نگریسته می‌شود . یکی از شاخص‌های اصلی نورپرازی شهری می‌تواند ایجاد امنیت در شهر باشد که برای جذب جهانگردان خارجی ، بسیار حائز اهمیت است .
خرید کردن گردشگران یکی دیگر از پیامدهای مثبت اقتصاد گردشگری شهری است که شهرها همواره به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند بهره کافی را از آن کسب نمایند . در این راستا ، یکی از مهمترین سرمایه‌های جهانگردی درشهرها خیابانها هستند . وقتی به خیابان که اصلی‌ترین عنصر شهری جهت خرید است می‌رویم ، به مجموعه ای با تمام چیزهایی که دارد ، می‌نگریم ، مشخصاْ خیابان یکی از اجزای کلیدی محصول گردشگری به شمار می‌رود. و لذا به منظور جذب بیشتر گردشگر برای خرید ، خیابان‌ها باید ظاهری خوشایند و دلپذیر مطابق با استانداردهای بین المللی گردشگری داشته باشند . یکی از راهکارهای مناسب سازی خیابانها و اماکن برای توسعه خرید نورپردازی مناسب شهری است.
جزیره کیش به نقش عملکردی نورپردازی به عنوان یکی از شیوه‌های مناسب سازی و شکل بخشی و جلوه دهی به فضاهای شهری در هنگام شب توجه ویژه دارد . و سازمان منطقه آزاد کیش در این راستا زیر ساخت‌های خوبی را ارائه نموده که مورد توجه گردشگران واقع شده است و عامل جذب کننده خوبی برای جذابیت هر چه بیشتر جزیره کیش می‌باشد . گردشگران نهایت استفاده را از تمامی وقت خود حتی در شب برای برنامه‌های تفریحی از قبیل دوچرخه سواری ، پیاده روی خانوادگی در کنار ساحل ، ورزش در کنار خیابان‌ها ، پارک‌ها ، با توجه به امنیت موجود خواهند داشت .
«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری
«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری
«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]