موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن

موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن

موزه «سوپ» ژاپن نخستین موزه با موضوع غذا و جزو عجیب‌ترین موزه‌های دنیاست.
ژاپنی‌ها به تلاش برای حفظ آداب و رسوم و فرهنگشان مشهور هستند و آشپزی ژاپنی نیز از این موضوع مستثنی نیست.
اما نباید فراموش کرد که سوشی، ادون و تمپورا تنها غذاهای شناخته شده ژاپنی در دنیا نیستند بلکه غذاهای تهیه شده با نودل نیز از اهمیت بسیاری برای مردم ژاپن برخوردارند.
با اینکه در سال 2002 باستان‌شناسان کاسه‌ای حاوی نودل را که قدمتی 4000 ساله داشت، در حوالی رودخانه زرد چین پیدا کردند و اصولا چینی‌ها مخترعین اولیه نودل به حساب می‌آیند اما آشپزی ژاپنی‌ها بسیار تحت تاثیر نودل بوده است.
مردم ژاپن انواع مختلفی از سوپ رشته را با استفاده از نودل تهیه می‌کنند و حتی موزه‌ای با نام موزه «سوپ رشته دنیا» در یوکوهاما به ثبت رسیده است.
این موزه در ششم مارس سال 1994 میلادی به عنوان اولین پارک سرگرمی دنیا با موضوع غذا افتتاح شد.
تلاش شده است تا در این موزه بخشی از تاریخچه غذایی ژاپن و به طور ویژه سوپ ژاپنی از زمان اختراع نودل در سال 1958 میلادی تا کنون در معرض نمایش قرار داده شود.
«رامن» سوپ نودل مشهور ژاپنی است که در آن نودل‌های گندمی به سبک چینی در سوپ گوشت یا ماهی سرو شده و با سس سویا یا میسو (خمیر سویا، نمک و غلات تخمیر شده) مزه‌دار می‌شود. در انتها نیز بر روی نودل‌ها، جلبک‌دریایی، ذرت، گوشت مزه‌دار شده یا سبزیجات دیگر قرار می‌دهند.
با توجه به اینکه رامن یکی از غذاهای ملی کشور ژاپن به حساب می‌آید اما هر منطقه در این کشور دارای نوع مخصوصی از این سوپ است.
مسئولان موزه «سوپ» نیز هدف خود را ایجاد مکانی برای تجربه طعم‌های متنوع این غذای ملی، بدون سفر به نقاط مختلف ژاپن ذکر کرده‌اند.
فضای این موزه به سبک خیابان‌های سال 1958 ژاپن طراحی شده و شعباتی از رستوران‌های مطرح در آن حضور دارند.
یکی از نکات قابل توجه این موزه، امکان تهیه نودل توسط بازدیدکنندگان است. افراد علاقه‌مند می‌توانند با استفاده از وسایل و ابزار موجود در موزه‌، نودل درست کرده و برای پخت با خود به خانه ببرند.
بخشی از موزه «سوپ» هم به فروش انواع رامن و اجناس و وسایل مرتبط با آن اختصاص دارد. در این فروشگاه انواع کاسه‌های مخصوص سرو رامن، لوازم آشپزی مورد نیاز برای تهیه رامن، انواع چوب‌های غذاخوری و دیگر لوازم به فروش می‌رسد.
موزه «سوپ» نخستین موزه با محوریت غذا، جزو عجیب‌ترین موزه‌های دنیاست.
موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن
موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن
موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن
موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن
موزه‌ای برای صرف سوپ در ژاپن

زهره پورایمانی

زهره پورایمانی ﺳﻪشنبه 19 آبان 94 - 09:49

وای دلللم خواست عاشق سوپ و آشم

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]