دریاچه نمک مخرگه شهربابک

دریاچه نمک مخرگه شهربابک

منطقه مرتعی مخرگه در 30 کیلومتری جنوب شهربابک قرار دارد . مخرگه از کلمه مخ به معنای خرما گرفته شده است و طبق تعریف قدیمی‌های منطقه در این ناحیه خرما کشت می‌شده است ، هرچند دراین مقطع زمانی باورکردنش مشکل است ، اما پیدا کردن چوبها و پوسته‌های درخت خرما می‌تواندشاهد واقعیت این ادعا باشد .
مخرگه در گذشته ، سه رشته قنات شمالی ، غربی و شرقی داشته و هنوز آثار این رشته قنوات درمنطقه پابرجاست و همچین وجود یک قلعه قدیمی که اکنون چیزی از آن به جا نمانده است و مشخص نیست از آن چه دورانی است و چه زمانی و به چه علت تخریب شده است . این آثار به جا مانده نشان دهنده این است مخرگه ازآبادانی بسیاری برخوردار بوده وازتاریخی حکایت می‌کند که ما اطلاعات چندانی ازآن نداریم . آب چاههای منطقه مخرگه به علت مجاورت با دریاچه نمکی شور می‌باشد .
منبع آب شیرین منطقه رودخانه حبیب اله خانی می‌باشد که فقط درزمان بارندگی جریان می‌یابد و درهمه فصول سال خشک می‌باشد . اما زیبایی این رودخانه به این است در هر فصلی از سال با کندن سی سانتیمتر گودال ، آبی شیرین و بس زلال بیرون می‌آید ، این قسمت از رودخانه که به ریزآب مشهور است درمنطقه چاه کالی قرار دارد و آب آن در تابستان گرم منطقه ، سرد و گوارا می‌باشد . مهمترین عارضه طبیعی این منطقه دریاچه نمک مخرگه است که در نوع خود کم نظیر است و گاها" با نام دریاچه چاه زنگار از آن یاد می‌شود .
این عارضه طبیعی زیبا در سه کیلومتری جنوب شرقی مخرگه قراردارد ومساحتی بیش از 15 کیلومترمربع دارد و منبع تغذیه آن مسیل‌ها و رودخانه هایی است که فقط در زمان بارندگی جریان می‌یابند و از کوههای چاه پوزه ، چاه معدن ،چشمه انجیر ، چاه گز ، چاه خشک ، پیرقوچان ، هفت کوه و تپه ماهورهای منطقه سرچشمه می‌گیرند . این دریاچه زیبا در حوزه آبگیر اصفهان - سیرجان قرار گرفته است و با جهت شمال غربی به دشت سه چاه و ریگ سفید ودرانتها ازسمت کویرمروست از محدوده شهرستان خارج می‌شود ونیزدرجهت جنوب شرقی به کویر نمک سیرجان مرتبط می‌گردد . ازدیگر مناطق دیدنی مخرگه غار پسته و غار بریم که به بوکن بریم مشهوراست می‌باشند .
مسیر دسترسی به این منطقه حرکت به سمت جنوب کارخانه آجر گودغلامعلی و یاجنوب گودلشکرکش می‌باشد .
هرگز بدون همراه داشتن راهنمای آشنا به این محل به این منطقه وارد نشوید چون موجب سردرگمی در میان باتلاقها خواهید شد و خیلی‌ها دراین منطقه به علت شناختی که از این منطقه نداشتند جانشان را ازدست داده اند .
دریاچه نمک مخرگه شهربابک
دریاچه نمک مخرگه شهربابک
دریاچه نمک مخرگه شهربابک
دریاچه نمک مخرگه شهربابک

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]