5 توصیف فیلمساز و گردشگر انگلیسی از ایران

5 توصیف فیلمساز و گردشگر انگلیسی از ایران

"لئون مک کارون" فیلمساز و گردشگر انگلیسی تجربه سفر خود به ایران را در قالب مستندی با عنوان "کارون" تدوین و آماده اکران کرده است.مک کارون تجربیات خود از سفر اخیر به ایران را در قالب یک گزارش با عنوان " 5 نکته که با سفر به ایران دریافتم" در وب سایت انگلیسی " wanderlust" منتشر کرده است.
مک کارون این 5 ویژگی را که پس از سفر به ایران دریافته است چنین شرح داده است:
ایران بزرگ است
ایران کشور بزرگی است. من پیش از سفر نمی‌دانستم. وسعت ایران تقریبا 7 برابر بریتانیا و به بزرگی ایالت آلاسکا است. بیشتر مناطق این کشور خشک و بیابانی است از این رو شاید تصور اولیه این باشد که ایران بیابان است اما اصلا چنین نیست و تنوع اقلیمی عجیبی در این کشور وسیع وجود دارد.
در رود کارون که طولانی‌ترین رودخانه ایران در جنوب غربی این کشور است قایقرانی کردیم و در جاهایی در کوهها تا زانو در برف فرو رفتیم . سفر من از امتداد کارون آغاز شد. کوههای برفی این منطقه بیشتر شبیه کوه‌های آلپ در خاورمیانه بود.
تنوع قومی و زبانی بسیاری در ایران وجود دارد. تنها نیمی از مردم این کشور زبان فارسی دارند . در ایران هفت اقلیم قومی وجود دارد و ایران بزرگ‌ترین جمعیت یهودی ساکن را – پس از اسراییل – در خاورمیانه دارد. خلاصه اینکه ایران سرزمینی پر از شگفتی است.
استقبال گرم
با توجه به تبلیغات و تصوری که از ایران در رسانه‌های جهان وجود دارد بسیاری براین باورند که ایرانی‌ها ازگردشگران غربی استقبال نمی‌کنند، اما بیشتر مردمی که من دیدم به گرمی استقبال کردند و حتی بسیاری از ایرانی‌ها آمریکایی‌ها را هم دوست دارند.خوشحالم که این حقیقت را بگویم که تقریبا درصد نگرش منفی ایرانی‌ها نسبت به مردم غربی صفر است.برخی از ایرانی هایی که من ملاقات کردم با سیاست‌های دولت‌های بریتانیا و آمریکا اعلام مخالفت می‌کردند.
در ایران صحبت‌های سیاسی کمی حالت تابو به خود گرفته است و به طور کلی ما از این واقعیت آگاه بودیم اما بسیاری از مردم ایران که غالب آنها جوان – 60 درصد جمعیت- هستند ایده هایی بلند پروازانه در ذهن خود داشته و تحصیلکرده اند. جالب است که جوانان ایرانی حتی عاری از بسیاری از تعصباتی هستند که بین بسیاری از جوانان انگلیسی رواج دارد.
مناطق روستایی محافظه کارتر از شهرها
وقتی در شهرهایی مانند تهران و اصفهان باشید شکاف فرهنگی زیادی بین ایران و دیگر نقاط جهان را حس نمی‌کنید. طبیعت زندگی در این شهرها هم مثل بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا است شلوغی، پر جنب و جوش و تم لیبرال زندگی مردم ساکن در آنها، با این حال در مناطق روستایی ایران محافظه کاری بیشتر از شهرهاست.
تام آلن (همکار فیلمبرداری من) و من با پای پیاده به عمق کوه‌های زاگرس سفر کردیم و مراقب بودیم و در این منطقه مراقب حساسیت‌های فرهنگی که وجود دارد بودیم. برای مثال ما مراقب بودیم بدون اجازه از کسی از آنها عکس نگیریم و یا به زنان بومی نزدیک نشده و با آنها صحبت نکنیم چون این کار ممکن بود در برخی مناطق روستایی با اخم و تخم مردم مواجهمان کند.
جالب این است که بدانید در ایران اگر حتی در مواردی این قوانین را نقض کنید و به عنوان یک گردشگر خارجی پای خود را از خطوط قرمز فرهنگی کمی جلوتر بگذارید،نهایت رفتاری که با شما می‌شود این است که فردی از بومی‌ها شما را به کناری می‌کشد و به شما تذکر می‌دهد . فرهنگ نجیبانه و میهمان نوازی ایرانی‌ها به قدری است که تقریبا امکان وقوع هر نوع حادثه بدی با خارجی‌ها را به مرز صفر می‌رساند.
تعارف
تعارف یکی از قوانین و مقررات سردرگم کننده ومنحصر به فرد ایرانی هاست. تعارف یعنی اینکه مثلا اگر بخواهید چیزی بخرید فروشنده ابتدا به شما خواهد گفت که نمی‌خواهد پولی دریافت کند و به اصرار می‌گوید پول نمی‌گیرد اما نباید شما باور کنید و باید به پرداخت پول اصرار کنید تا پس از دو سه مرتبه اصرار دو طرفه در نهایت فروشنده پول را بگیرد.
این رفتار عجیب در همه جای ایران یک هنجار است . مشکلی که در این زمینه پیش می‌آید این است که در مواقعی شما در سفر به بسیاری از مناطق روستایی ایران واقعا با افرادی روبرو می‌شوید که می‌خواهند بر اساس سنت میهمان نوازی به طور رایگان کالا یا خدماتی (غذا، نوشیدنی؛ محل اقامت و..) را در اختیار شما بگذارند . رفتار شما در این مواقع باید ابتدا بر امتناع باشد و اگر دیدید اصرار زیادی می‌کند می‌توانید در نهایت قبول کنید. تشخیص مرزهای بین تعارف و درخواست‌های واقعی می‌تواند سرگرمی جالب سفر به ایران باشد اما باید دانست که درک و شناخت این موضوع برای نحوه رفتار و مواجهه با ایرانی‌ها بسیار مهم است.
جذابیت مردم ایران
مناظر زیبا و تاریخ شگرف و غنی از خصوصیات بارز ای
5 توصیف فیلمساز و گردشگر انگلیسی از ایران
5 توصیف فیلمساز و گردشگر انگلیسی از ایران
5 توصیف فیلمساز و گردشگر انگلیسی از ایران
5 توصیف فیلمساز و گردشگر انگلیسی از ایران

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]