ناجا: امکان صدور گذرنامه در مرز برای زائران اربعین وجود ندارد

ناجا: امکان صدور گذرنامه در مرز برای زائران اربعین وجود ندارد

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با تاکید بر اینکه "امکان صدور گذرنامه در مرز وجود ندارد"، از زائران عتبات خواست که در صورت امکان، از مرزهای استان خوزستان برای ورود به عراق تردد کنند.
سردار حسن کرمی درباره اقدامات و تمهیدات پیش‌بینی شده از سوی پلیس برای اربعین امسال اظهار کرد: برای برگزاری مراسم اربعین امسال در کربلای معلی از تجربیات سال گذشته استفاده کرده و پلیس تمهیدات لازم را در این زمینه اندیشیده است و ما علاوه بر اینکه بر ورود و خروج در مرزها و پایانه‌ها نظارت خواهیم داشت، نظم و انضباط مسیرهای منتهی به پایانه‌های مرزی را تامین خواهیم کرد و دفاتر پلیس 10+ نیز خدمات مضاعفی برای صدور گذرنامه ارائه خواهند داد.
کرمی با بیان اینکه "سال قبل نداشتن گذرنامه مشکلاتی را ایجاد کرده بود"، اظهار کرد: امسال با اقدامات انجام شده کسانی که می‌خواهند به کشور عراق سفر کنند حتما باید دارای گذرنامه باشند و خروج از مرز به وسیله کارت ملی یا گذرنامه فاقد اعتبار غیرممکن است.
فرمانده یگان ویژه ناجا ادامه داد: در تمهیدات امسال قرارگاه اربعین ناجا هرچه به مرز و پایانه‌های مرزی نزدیک می‌شویم کنترل‌ها در لایه‌های مختلف شدیدتر خواهد شد تا ازدحامی در مرز نداشته باشیم.
کرمی با تاکید بر اینکه "خروج از مرز تنها به وسیله گذرنامه امکان‌پذیر خواهد بود"، اظهار کرد: موضوعی که زائران باید به آن توجه داشته باشند این است که امکان صدور گذرنامه در مرز وجود ندارد؛ بنابراین کسانی که فاقد گذرنامه باشند امکان صدور گذرنامه در مرز برایشان وجود ندارد.
وی در عین حال افزود: این دسته از افراد باید به دفاتر پلیس 10+ در شهرهای مرزی مراجعه کرده و درخواست خود برای صدور گذرنامه را ثبت کنند که ظرف مدت 24 ساعت گذرنامه برای آنان صادر خواهد شد.
کرمی با بیان اینکه "بهتر است زائران ویزای گروهی دریافت کرده و چند نفره به کشور عراق سفر کنند"، اظهار کرد: البته اگر پس از اخذ ویزای گروهی بعضی از این افراد از سفر منصرف شده یا امکان سفر برایشان وجود نداشته باشد دیگر افراد می‌توانند از مرز خارج شوند.
تا بعدازظهر روز یکشنبه (24 آبان) 956 هزار نفر برای سفر اربعین در سامانه «سماح» ثبت‌نام کرده‌اند و به گفته سازمان حج و زیارت، ثبت‌نام‌ها در این سامانه فعلا متوقف نمی‌شود ، مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اعلام این خبر به ایسنا، گفت: هر زمان تشخیص بدهیم که لازم است ثبت نام‌ها متوقف شود، این کار را انجام می‌دهیم؛ اما فعلا چنین قصدی نداریم.
طبق اعلام دولت عراق هزینه ویزای گروهی 30 دلار و انفرادی 40 دلار است که هنگام ثبت نام از طریق کارگزاران زیارتی، 10 هزار تومان دیگر برای انجام امور اداری دریافت ویزا باید پرداخت شود.
متقاضیان هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح، زمان پیشنهادی خروج و ورود و مرز مورد نظر خود را تعیین کرده‌اند که البته ستاد اربعین براساس محدودیت‌های موجود، تقسیم‌بندی‌هایی را در مرزها داشته است که متناسب با آن، اطلاعات بعدی برای زمان و مرز خروجی زائران در سامانه سماح قرار می‌گیرد تا زائران طبق آن سفر خود را تنظیم و هماهنگ کنند.
به گفته مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با توجه به محدودیت زیرساخت در نقاط مرزی برای تردد در هر مرز، سقف خاصی در نظر گرفته شده که دست‌کم 40 هزار نفر در روز است.وی افزود امسال سفر کاروانی به عراق در اربعین حذف شده، بنابراین وقتی کاروانی در کار نباشد، سوءاستفاده هم نیست و برنامه دیگری جایگزین سفر از طریق سماح نمی‌شود.
ناجا: امکان صدور گذرنامه در مرز برای زائران اربعین وجود ندارد
ناجا: امکان صدور گذرنامه در مرز برای زائران اربعین وجود ندارد

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]