تغذیه در کوه

تغذیه در کوه

بعضی ازکوهنوردان فکر می‌کنند اگر کوله پشتی خود را پر از مواد غذایی بکنند یا از انواع کنسروجات و مواد غذایی دیگر همراه داشته باشند به تغذیه ورزشی خود توجه کرده اند . در حالی که بالعکس تغذیه صحیح یک کوهنورد همواره به همراه آمادگی جسمانی و نیزکوهنوردی نیاز به برنامه تقویم غذایی دارد.
در کنار ذائقه شخصی فرد، رعایت نکاتمهمی که در اینجا می‌آید میتواند به کوه نورد در داشتن یک تغذیه مناسب در محیط کوهستان کمک کند.
1- استفاده از آب کافی و فراوان در پیش –حین وپس از پرداختنبه ورزش کوهنوردی متعادل کننده کلیه فعالیتهای فیزیولوژیکی کوهنورد است.در یک کوهنوردی سنگین در هر ساعت 2 لیتر آب از بدن خارج می‌شود که باید بلافاصله بانوشیدن مایعات کافی جبران شود.
2- بهتر است در حین اجرای برنامه‌های کوه نوردیاز غذاهای مایع و نرم استفاده شود .همچون سوپ‌ها که علاوه بر تامین نیازهای تغذیهای فرد مایعات کافی نیز به بدن فرد می‌رساند.
3- بهتر است از مواد قندی به گونه‌ها و طعم‌های مختلف و متنوع و به تناوب استفاده شود تا ضمن تامین انرژی مورد نیازفرد سطح قند خون وی در حد نرمال قرار گیرد.
4- با توجه به بروز آلکالوز تنفسی در حین صعود که ناشی از تنفس‌های سریع وعمیق است استفاده از مواد ترش همچنین بعنوان اشتها آور بسیار کمک کننده است.
5- در حین کوهنوردی و در پی تعریق، مقدار زیادیاملاح بدن از دست می‌رود.استفاده از نمک در طول برنامه‌های کوهنوردی می‌تواند درایجاد تعادل الکترولیتی بدن نقش به سزایی داشته باشد.همچنین می‌تواند از بروز خستگی و کوفتگی مفرط عضلات پیش گیری کند.
6- استفاده از انواع سبزیجات و میوجات تازه و کمپوت شده میتواند از بروز مشکلات گوارشی ناشی از یبوست جلوگیری کند.همچنین استفاده از میوه جات می‌تواند در تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن موثر باشد.
7- به طور کلی بستگی به ارتفاع محیط انرژی متوسط مورد نیاز یک کوهنورد با وزن 70 کیلو گرم حدود 3500 تا 5000 کیلو کالری است. که 60 تا 70 درصد این انرژی را بایداز کزبوهیدراتها (قندها) و 20 تا 25 درصد آنرا از چربی‌ها و 15 تا20 درصد آنرا ازپروتئینها تامین کرد.
8- در ارتفاع نباید از قهوه، الکل، چای سبز استفاده کرد وبهتر است بعنوان جایگزین از مخلوطی از دو سوم آب ویک سوم از انواع آب میوه استفادهکرد
تغذیه در کوه
تغذیه در کوه

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]