رانندگی در شب کویر

رانندگی در شب کویر

بی شک دیدن جانورانی که پس از پایین رفتن خورشید و فرا رسیدن شب، در کویر زندگی دوباره می‌گیرند، بسیار لذت بخش است . با کاهش دمای هوا و زمین گرم کویر ، اغلب جانوران برای یافتن آب، غذا و احتمالا جفت، از لانه‌ها و پناه گاه‌های خود خارج می‌شوند . برای اغلب دوستان خونسرد ما ، شب بهترین زمان برای فعالیت می‌باشد . در بعضی از جانوران مانند مار و بزمجه کاهش سریع دمای هوا باعث می‌شود که که این جانوران قبل از جستجو برای غذا ابتدا به گرم کردن بدن بوسیله حرارت باقی مانده در سنگها و یا شنها بپردازند .
رانندگی در شب و یا به صورت کلی شب گردی در کویر به علت خسارات زیادی که به منابع طبیعی و جانوران وارد کرده در اکثر مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی ممنوع است . اما با افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به محیط زیست و اهمیت حفظ گونه‌های جانوری ، گردشگری در شبهای کویر، فقط به عنوان یک ناظر و بیننده می‌تواند مجددا مورد ارزیابی مسوولان قرار گیرد .
برای هرچه لذت بخشتر شدن سفر کویری شما، رانندگی در شب توصیه می‌شود . این کار نیاز به آگاهی به نکاتی دارد که در زیر به بخشی از آنها اشاره می‌کنم .
وسایل مورد نیاز :
یک نور افکن قوی یا چراق قوه‌های بزرگ
یک دوربین دیجیتال مناسب برای عکاسی در شب
یک راهنمای مجرب و آشنا به منطقه
لباس مناسب از جمله ژاکت , پوتین و شلوار بلند
آب به اندازه دو برابر مصرف
وسیله نقلیه مناسب و آماده
چگونه و کجا رانندگی کنیم :
همیشه 2 نفر همراه داشته باشید . راننده باید از گردش چشم به این سو و آن سو برای یافتن جانوران بپرهیزد و به رانندگی دقت کند . این کار را به همراهانتان بسپارید . از نور بالای چراغهای خودرو استفاده کنید تا دید بیشتری برای یافتن جانوران داشته باشید . با سرعت 20 تا 30 کیلومتر حرکت کنید و از دنده‌های پایین استفاده کنید تا سر و صدای کمتری ایجاد کنید و موجب بر هم خوردن آرامش حیوانات و در نتیجه فرار آنها نشوید .
در صورت مشاهده جانوری از تعقیب آن جدا خودداری کنید . فراموش نکنید نور چراغهای خودرو باعث کوری آنی در تمام جانوران شبگرد می‌شود و آسایش آنان را برهم میزند. همیشه میهمان فهیمی برای طبیعت باشیم و میزبان را آزرده خاطر نکنیم.
رانندگی در شب کویر

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]