آداب غذا در ایتالیا

آداب غذا در ایتالیا

صبحانه ایتالیایی سبک است و اغلب شامل یک فنجان قهوه (شیر گرم برای بچه ها)، کلوچه یا نان است. البته شیرینی هایی که داخل آن با خامه یا مواد گوناگون دیگر پر شده نیز بسیار رایج است.

پاستا (Pasta) پای ثابت تمام غذاهای ایتالیایی است. پاستا نامی کلی است و به غذاهایی که از آرد گندم درست می‌شوند اطلاق می‌شود که در اشکال و رنگ‌های بسیار متنوعی پخته می‌شوند و گاهی اوقات داخل آن با گوشت، پنیر یا سبزی نیز پر می‌شود. ماکارونی و اسپاگتی به عنوان مثال از این گروه هستند. برای به دست آوردن رنگ زرد یا طلایی از زرده تخم مرغ، رنگ سبز از اسفناج، رنگ قرمز از گوجه فرنگی و رنگ سیاه از جوهر هشت پاها استفاده می‌شود.

پاستا با سس‌های مختلفی سرو می‌شود از سس‌های مخلوط گوجه فرنگی با تکه‌های کوچک گوشت گوساله، خوک یا جگر پرندگان گرفته تا سس هایی شامل ماهی و قارچ.
پیتزا غذای معروف دیگر ایتالیا است که در نواحی مختلف به اشکال بسیار متنوعی پخته می‌شود. غذای روزانه به طور معمول سه نوبت است. غذا خوردن در رستوران به طور معمول با پیش غذا به دنبال کمی پاستا شروع می‌شود. سپس غذای اصلی شامل ماهی یا گوشت، بعد هم دسر یا پنیر. سالاد هم اغلب پس از غذای اصلی سرو می‌شود.

ایتالیایی‌ها برای صرف غذا اهمیت زیاد قائلند و برای وعده‌های غذایی، به ویژه آنکه مهمانی هم داشته باشند، وقت زیادی اختصاص می‌دهند. در تعطیلات آخر هفته خانواده‌ها ساعت‌ها صرف ناهارخوردن می‌کنند، ناهار وعده اصلی محسوب شده و اغلب کنار هم صرف می‌شود، گرچه در شهرهای بزرگ با غرق شدن مردم در مسائل و مشکلات شهری این رسم در حال از بین رفتن است.

در یک کافه تریای معمولی حداقل 20 کارگر مشغولند. ایتالیایی‌ها از نشستن در کافه‌های کنار پیاده رو لذت می‌برند. در این کافه‌ها آنها وقت خود را اغلب برای صحبت کردن، نوشیدن قهوه یا شراب، ورق بازی یا تنها نشستن زیر آفتاب صرف می‌کنند.

مارگاریتا- پرچم ایتالیا
ماده اولیه این پیتزا بسیار شیک بوده و از نظر تغذیه ای باعث افزایش وزن نمی‌شود.

تاریخچه: پیتزا مارگاریتا در اواخر قرن 19 توسط سرآشپز معروف ناپلی آ« زمان و به افتخار ملکه ایتالیا ابداع و طبخ شد.

ترکیبات: مارگاریتا پیتزایی ساده شامل پنیر، گوجه و ریحان است که در کنار هم، رنگ‌های پرچم ایتالیا را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر به پیتزایی که فقط از سس گوجه فرنگی و پنیر موزارلا تشکیل شده است هم مارگاریتا می‌گویند.

نکته خاص: مارگاریتا به دو دلیل پرطرفدار است؛ یکی اینکه به خاطر تاپینگ خلوتش قیمت مناسبی دارد. دوم آنکه افرادی که به دلیل بروز حساسیت یا بیماری نمی‌توانند از مواد تاپینگ استفاده کنند، می‌توانند به راحتی آن را بخورند. این پیتزای ساده در بین کودکان و افراد بدغذا هم بسیار محبوب و پرطرفدار است.

کالزونه- نیمه ماه
معمولا مواد تشکیل دهنده آن سبزیجات است اما اگر ژامبون به آن اضافه شود، رتبه ارزش غذایی آن کاهش می‌یابد.
تاریخچه: نام پتیزا کالزونه از شلوارهایی به همین نام گرفته شده که در قرن 16 میلادی پوشیدنش رواج داشته است. ظاهرا شیارهای دور خمیر کالزونه که با چنگال و برای بستن خمیر ایجاد می‌شود، شباهت زیادی به چین‌های این شلوار دارد.
ترکیبات: کالزونه پیتزایی ایتالیایی است که خمیر آن از وسط تا شده و مواد در داخل آن قرار می‌گیرند و پیتزا به شکل ماه نیمه در می‌آید. این پیتزا هم خانواده هایی دارد.

نکته خاص: «پانزروتی» پیتزایی از همین خانواده است که مانند پیراشکی در روغن سرخ می‌شود و اندازه اش کوچک‌تر است. از دیگر پیتزاهای بسته هم خانواده کلازونه می‌توان از «استرامبولی» و «ساچیاتا» نام برد که تنها تفاوتشان در مواد داخلی شان است. ویژگی کالزونه در آن است که می‌توان آن را مانند ساندویچ در دست گرفت و بدون نگرانی از ریختن مواد، آن را نوش جان کرد.

چهار فصل- برای تنوع طلب ها
ماده اولیه آن کالباس است که ارزش غذایی پایینی دارد. اگر گوشت چرخ کرده استفاده شود، ارزش غذایی آن بیشتر می‌شود.
تاریخچه: معروف‌ترین پیتزا که بیش از 40 درصد از کل سفارش‌های پیتزا را شامل می‌شود همین پیتزا یعنی پپرونی- سالامی است.

ترکیبات: بیرونی نوعی کالباس تند از گوشت گوساله است که معمولا قطر کمی دارد و به صورت حلقه حلقه در تاپینگ پیتزا استفاده می‌شود. در بعضی پیتزافروشی‌ها به جای استفاده از پپرونی از کالباس معمولی استفاده شده و پیتزا با فلفل، تند می‌شود. سالامی هم نوع دیگری از کالباس گوشت گوساله است که تند نیست، اما چربی بالاتری دارد. بهتر است برای تهیه پیتزای سالامی و پپرونی، کالباس‌ها روی بقیه تاپینگ‌ها قرار بگیرند تا کاملا در معرض حرارت قرار گرفته و ب
آداب غذا در ایتالیا
آداب غذا در ایتالیا
آداب غذا در ایتالیا

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]