برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...

برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...

زاهدان –خبرگزاری مهر:پرتاب گل و لای از دل زمین به بیرون و خروج حباب‌های بزرگ و به رنگ خاکستری که با صدایی همچون شلیک تفنگ شنیده می‌شود پدیده ای نادر به نام گل فشان است که با سفر به جنوب ایران می‌توان از نزدیک آن را مشاهده کرد.

به گزارش خبرنگار مهر گل‌فشان‌ها در میان بومیان ساکن استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان به صورت‌های مختلفی تلفظ می‌شود. مردم منطقه گواتر، جلگه دشتیاری و شرق بلوچستان گل‌فشان را به لهجه محلی «بوتن» و اهالی چابهار، کهیر و زرآباد آن را «گل پاشان» و «ناپک» به معنای «ناف زمین» یا «ناف دریا» می‌نامند و در بین ساکنان شرق استان هرمزگان نیز به «آب باد» معروف است.

در جنوب شرق ایران 20 گل‌فشان وجود دارد که 5 مورد آنها بین بندر جاسک و میناب، 9 مورد بین چابهار و بندر جاسک و 6 مورد دیگر هم بین چابهار و مرز ایران و پاکستان بویژه شمال خلیج گواتر قرار گرفته است.

گفتنی است مهمترین این گل‌فشان‌ها در 95 کیلومتری غرب بندر کنارک و در دشت کهیر نرسیده به روستای تنگ در زمینی مسطح واقع شده و دارای سه تپه کوچک گل‌فشان است که یکی از آنها شبیه آتشفشان و در حال حاضر فعال است و بقیه آنها نیز از چند سال قبل به صورت غیرفعال درآمده‌اند.

یکی از دیدنی‌های حیرت انگیز شهرستان چابهار، کوه‌های گِل افشان است که مهم‌ترین آنها در نقطه ای نزدیک به کُنارک به نام بندر تَنگ قرار دارد.

کوه گل افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی 100 متر و قطر قاعده کمی بیش از 100 متر در فاصله حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته که ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی ازدرون زمین است.

اطراف کوه به فاصله حدود 200 متر چاله ای به عمق حدود 2 متر ایجاد شده که برای رسیدن به کوه باید وارد این چاله شد. بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگی نباشد؛ تقریبا راحت است.

در بالاترین نقطه کوه چاله ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده می‌شود. احتمالا تمام این کوه در طول سالیان گذشته بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد شده باشد.

در کنار این کوه، دو کوه کم ارتفاع دیگر وجود دارد که به نظر می‌رسد زمانی آنها نیز گل افشان بوده اند.

در بلندای این تپه‌ها، دهانه‌هایی به قطر چند سانتی متر وجود دارد و از دهانه گل‌فشان که در حال حاضر فعال است، به طور متناوب گل خاکستری رنگ خارج شده و به سوی دامنه‌ها سرازیر می‌شود. دوره تناوب این پدیده نادر و زیبا 10 تا 15 دقیقه است که این عمل با لرزش خاک همراه است و گاهی به هنگام خروج گل، صدایی همانند شلیک تفنگ از آن به گوش می‌رسد.

گل‌فشان‌های ایران بیشتر در جلگه ساحلی دریای عمان به خصوص بلوچستان جنوبی تمرکز دارند و بیشتر آنها در حال حاضر فعالند، اما فعالیت آنها در فصول مختلف از سالی به سال دیگر تغییر پیدا می‌کند. این پدیده بطور عمده در فصول پرباران از جاذبه‌های نادر و دیدنی استان به شمار می‌رود.

گل درمانی
گل درمانی از جمله مباحثی است که قدمتی دیرینه دارد و در چند دهه اخیر کم رنگ شده بود ، ولی امروزه از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

گفته می‌شود به دلیل وجود مواد معدنی و الی در این گل و لای استفاده از آن در بهبود بیماری‌های پوستی و دردهای مفصلی موثر است .

امروزه در کشور‌های اروپایی نظیر ایتالیا واحدهای صنعتی ،بهداشتی وزیبایی با استفاد از گل ، کرمهای پوست تولید می‌کنند براساس تحقیقات محقققان به علت وجود سولفور و مواد آلی در گل بسیاری از بیماری‌های پوستی نظیر اگزما ، آگند و تراوش بیش از حد چربی از منافذ پوست بهبود می‌بخشد.

خواص درمان ی گل افشان‌های برای درمان بیماری هایی مانند دردهای مفاصل و ستون فقرات ، سفتی مفاصل ، بیماری‌های عصبی ، مراحل اولیه تنگی عروق و انقباضات عضلانی سودمند است. گفته می‌شود که استحمام کردن در گل فشانها به خاطر وجود عناصر شیمیایی خاص در ترکیبات آنها برای پوست سودمند است.

از نظر مردم بلوچ نیز گل‌های گل فشان دارای خواص درمانی بوده و جهت درمان پاره ای از امراض در درون گلهای گل فشان غلطیده و معتقدند که این عمل دارای خواص درمانی می‌باشد.

گزارش:بابک رحیمیان
برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...
برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...
برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...
برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...
برای مشاهده «ناف زمین» به کنارک سفر کنید...

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]